Κεντρική Διεθνή Ούνικς Καζάν – Ερυθρός Αστέρας 77 – 84: «Ερυθρόλευκη» άλωση στο Καζάν

Ούνικς Καζάν – Ερυθρός Αστέρας 77 – 84: «Ερυθρόλευκη» άλωση στο Καζάν

uniks kazan erithros asteras scaled 1 820x490 1 jpg

Η Ούνικς Καζάν υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα για την 25η Αγωνιστική της Euroleague. Οι Σέρβοι σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρας νίκη με σκορ 77 – 84.

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση ο Ερυθρός Αστέρας αφού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έκανε το 7-0 . Η Ούνικς Καζάν άργησε να φανεί στο παιχνίδι καθώς σημείωσε τους πρώτους τρεις πόντους της 5΄ πριν λήξη η 1η περίοδος (9 – 3). Ο Αστέρας με τα λάθη του άφησε την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς  να ανέβει στο σκορ αλλά όχι να ξεφύγει (11 -17). Με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μάρκοβιτς ο Αστέρας κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ ως το τέλος της 1ου δεκαλέπτου το οποίο έληξε με 11 – 22.

Έβγαλε αντίδραση

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε.. Η ομάδα του Καζάν έβγαλε αντίδραση και έκανε από τα πρώτα λεπτά το 17 – 24. Ο Ερυθρός Αστέρας με τον Λουκά Μίτροβιτς έδωσε τις απαντήσεις του (22-19). Η ομάδα του Περάσοβιτς και με τον Μάριο Χεζόνια  έβγαλε αντίδραση και 4’ πριν την λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε με τους Σέρβους (29 -29). Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο – πόντο. Ο Ερυθρός Αστέρας με τον Νίκολα Κάλινιτς κατάφερε να ξεφύγει όταν το ρολόι έγγραφε 00:44  τη λήξη (40 -43). Ο Μάρκο Σπίσου δεν το άφησε να περάσει αυτό και ισοφάρισε με τους Σέρβους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 43 -43.

Ο Χεζόνια κάνει όλη την δουλειά

Και οι δύο ομάδες απο την αρχή της 3ης περιόδου θέλησαν να διεκδικήσουν την νίκη καθώς δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (45 -45).  Με τον Μάριο Χεζόνια η ομάδα του Περάσοβιτς έκανε το +5 (58 – 53). Παρόλες τις προσπάθειες των Σέρβων, η Ούνικς συνέχισε να κυριαρχεί στο σκόρ (65 – 61). Με κυρίαρχο τον Μάριο Χεζόνια οι Καζανοί πήραν κατέκτησαν το δεκάλεπτο με σκορ 65 -63.

Οι Σέρβοι έκαναν μεγάλοι ανάκαμψη απο τα πρώτα λεπτά (65 – 67). Ο Τζέι Μάγιο με την βολή του ξανα έβαλε τους Καζανούς στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς  κατάφερε να πάλι να βγει μπροστά με +4 (71 – 75). Η Ούνικς Καζάν κατάφερε να μειώσει στους +4 (74 – 78). Ο Χεζόνια προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του ζωντανή ως τα τελυταία λεπτά αλλά η προσπάθειες του δεν ήταν αρκετές (77-84).  Η ομάδα του Ντέγιαν Στάννκοβιτς πήρε το παιχνίδι με σκορ 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 43 43, 65 – 63, 77 – 84