Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ζαλγκίρις 82-83: Λιθουανίκη βόμβα ανατίναξε το Πριγκιπάτο

Μονακό – Ζαλγκίρις 82-83: Λιθουανίκη βόμβα ανατίναξε το Πριγκιπάτο

Μονακό Ζαλγκίρις

Η Μονακό τα κατάφερε να ηττηθεί από τη Ζαλγκίρις με σκορ 83-82 και μάλιστα στο Πριγκιπάτο. Σε μεγάλη βραδιά ήταν ο Λεκαβίτσιους που σημείωσε μόλις 6 πόντους αλλά έκρινε το ματς. Πρώτος σκόρερτ των Λιθουανών ήταν ο Γκιφάι με 15 πόντους. Από τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Μπέικον Τζέιμς που σημείωσαν 18 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με δυο πανομοιότυπα δεκάλεπτα η Μονακό κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα από την αρχή. Επικράτησε και στα δυο δεκάλεπτα με 23-18 κι έτσι το ημίχρονο τη βρήκε να προηγείται με 46-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζαλγκίρις βγήκε στο παρκέ με διάθεση να το παλέψει. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό κράτησε το προβάδισμα με 64-61. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις το έκανε θρίλερ και μάλιστα πήρε τη νίκη με 82-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 46-36, 64-61, 82-83

Τα στατιστικά του αγώνα:

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 6, Μπέικον 18 (4/6 τρίποντα), Τόμας 10 (3/4 δίποντα), Ντιαλό 9 (2/6 δίποντα), Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουατάρα 3, Άντζουσιτς, Χολ 6, Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 6 (3/3 δίποντα, 6 ασίστ), Νίμπο 7 (3/4 δίποντα), Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας 3 (1), Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 15 (7/7 βολές), Λοβέρν 13 (6/8 δίποντα), Ουλανόβας 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 21/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/25 βολές, 23 ριμπάουντ (12+11), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 20/31 δίποντα, 10/26 τρίποντα 13/15 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.