Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Άρης 103-83: Άνετος χαλαρός και κορυφαίος

Παναθηναϊκός – Άρης 103-83: Άνετος χαλαρός και κορυφαίος

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη ρεβάνς της πρώτης αγωνιστικής από τον Άρη, καθώς τον νίκησε στο ΟΑΚΑ με σκορ 103-83, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Νέντοβιτς  με 28 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χάνλαν με 25 πόντους.

Με προίκα το καλό πρώτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε για ένα ακόμα παιχνίδι ότι είναι σε καλή κατάσταση. Συγκεκριμένα, απέναντι στον Άρη ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε να προηγείται με 15-8 όταν το χρονόμετρο έγραφε περίπου 6′ για το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά πάνω από 10 πόντους υπέρ τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 29-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι», προσπάθησαν να αντιδράσουν και ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι. Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν σημαντικά. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 6:38 πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γουίλιαμς μείωσε για τον Άρη σε 35-25, ωστόσο ο Νέντοβιτς φώναξε και πάλι «παρών» ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 41-25. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 54-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει εκ νέου, ωστόσο πάντα ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις. Με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 4′ πριν τη λήξη της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-51. Στο υπόλοιπο της περιόδου δεν άλλαξε η ουσία για τις δυο ομάδες, με το σκορ στο 30′ να βρίσκεται στο 78-65.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός φάνηκε να απειλείται, ωστόσο βρήκε τις λύσεις και επικράτησε με το τελικό 103-83.

Τα ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 54-33, 78-65, 103-83.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Καββαδάς 6, Κασελάκης, Γουάιτ 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Νέντοβιτς 28 (2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Έβανς 17 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 3, Σαντ-Ρος 8 (2)

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάουαν 4, Καμάρας, Πουλιανίτης 9 (3), Πετανίδης, Λόκετ 2, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 12 (2), Χάνλαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές), Κέλι 15 (5/14 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Κώττας

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/34 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 22/28 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/44 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 16/21 βολές, 25 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…