Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Μπουντούτσνοστ 60-89: «Βαριά» εντός έδρας ήττα

Προμηθέας – Μπουντούτσνοστ 60-89: «Βαριά» εντός έδρας ήττα

Προμηθέας Eurocup

«Βαριά» εντός έδρας ήττα υπέστη ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς έχασε με 89-60 από την Μπουντούτσνοστ. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε τη βαριά ήττα.

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το ματς και γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-6). Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η Μπουντούτσνοστ συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (6-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν επιθετικά προβλήματα και η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις (10-18). H ομάδα του Ηλία Ζούρου έμειναν άποντοι στα τρία τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (10-24).

Ο Προμηθέας ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα μάζεψε τα πράγματα (19-27). Ο Κέντρικ Ρέι έκανε όργια στη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους 18 πόντους και έβαλε μπροστά την ομάδα της Πάτρας για πρώτη φορά (31-29). H Μπουντούτσνοστ με πρωταγωνιστή τον Κομπς έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 41-35.

Mπουντούτσνοστ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη. Οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 8-2 και εκπληκτική άμυνα ανέκτησε το χαμένο διψήφιο προβάδισμα τους (37-49). Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ανήμπορος να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν ξανά να χάνουν με 24 πόντους (43-66).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και τελικά ηττήθηκε με το βαρύ 89-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89
Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 22(3), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 5, Χαντ 3, Αγραβάνης 2, Γκίκας 5(1), Ρογκαβόπουλος 7(6ριμπ.), Μάιλς 3(1), Γιαννόπουλος 3(1), Μπαζίνας, Τανούλης
Μπουντούτσνοστ (Ντζίκιτς): Κομπς 17, Άτιτς 6(10ριμπ.), Σέχοβιτς, Μίτσοφ 8(1), Μπάροβιτς 2, Σίλι 29(5), Νίκολις 20(10ριμπ.), Γιαγκόντιτς 7(1), Πόποβιτς, Ριντ.