Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μακάμπι 74-73: Με την ψυχή στο στόμα

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μακάμπι 74-73: Με την ψυχή στο στόμα

ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ πήρε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στην Μακάμπι με 74-73 για την 9η αγωνιστική της Euroleague σε ένα απόλυτο ντέρμπι. Είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα σε όλη τη διάρκεια του ματς δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων. Η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 5-4, ενώ η Μακάμπι στο 6-3. Καλύτερος για την Ρώσικη ομάδα ο Λούντμπεργκ (14π.) που ήταν πολύ κομβικός. Για την ηττημένη ομάδα ξεχώρισε ο Γουίλιαμς (20π.), που έχασε όμως το τελευταίο σουτ, και ο Ζίζιτς (16π., 6ρ.)

Πρώτο ημίχρονο:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κάπως «μουδιασμένες» με κύριο μέλημά τους την άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού περίπου το σκορ ήταν 6-7, ότα ήρθε και το πρώτο τάιμ άουτ. Τα επόμενα λεπτά του δεκαλέπτου ήταν πιο ποιοτικά με την Μακάμπι να διατηρεί συνεχώς ένα προβάδισμα μέχρι και το τέλος (17-19).

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες συνέχισαν και και στη δεύτερη περίοδο.  Απόλυτο ντέρμπι στη Μόσχα. Ο Ζίζιτς -προτίστως- που είχε βάλει πολύ δύσκολα στους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ και ο Γουίλιαμς δεν άφηναν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μπει σε θέση οδηγού. Οι Ρώσοι προηγούνταν στο τέλος του ημιχρόνου με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (39-38).

Πραγματικό ντέρμπι στη Μόσχα, Είναι χαρακτηριστικό ότι για ένα ολόκληρο ημίχρονο καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των 5 πόντων (3 φορές για 5 η Μακάμπι).

Δεύτερο ημίχρονο:

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε πάλι σε θέση οδηγού φτάνοντας για τέταρτη φορά στην μεγαλύτερή της διαφορά (47-52) με 5΄να απομένουν για τη λήξη της περιόδου. Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, όμως ο Μπολομπόι με τρίποντο έφερε την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση αναπνοής (58-59).

Η ομάδα του στρατού ξεκίνησε με δύο τρίποντα το τελευταίο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με 64-61. Δύο ακόμα συνεχόμενα του Λούντμπεργκ έκαναν το 70-65 (μεγαλύτερη διαφορα της ΤΣΣΚΑ) με 4΄περίπου να απομένουν. Το φινάλε όπως αναμενόταν ήταν συγκλονιστικό. Ο κομβικός Λούντμπεργκ έκανε το 74-70 και ο Γουιλμπέκιν μείωσε σε λέιπ απ (74-72) με ένα λεπτό να απομένει. 1/2 βολές για τον Γουίλιαμς, η ΤΣΣΚΑ έκανε λάθος επαναφορά κι έδωσε την ευκαρία στην Μακάμπι, αλλά αυτή αστόχησε και οι Ρώσοι πήραν μία πολύτιμη νίκη με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-37, 58-59, 74-73

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 14 (4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπολόμποι 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές), Αντόνοφ 4, Κλάιμπερν 7 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 4 (2/5 σουτ), Φαρίντ 6 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 10 (2), Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 9, Έβανς 6, Καλέιρο 3 (1), Γουίλιαμς 20 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Τέιλορ 4, Ρέινολντς 4, Σόρκιν 5, Νάναλι 6 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 16 (6/11 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζιβ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 22/45 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 9/10 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 25/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 17/21 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει στη Βαρκελώνη (17/11 στις 22:00), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Τελ Αβίβ τη Μονακό (17/11 στις 21:05).

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Ανδρικόπουλος

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…