Κεντρική NBA Σέλτικς – Μπακς 122-113: Ήττα στην παράταση χωρίς τον Giannis [vid]

Σέλτικς – Μπακς 122-113: Ήττα στην παράταση χωρίς τον Giannis [vid]

Μιλγουόκι, ΝΒΑ

Δεν τα κατάφεραν οι Μπακς παρά την τεράστια προσπάθεια στη Βοστώνη.

Τα έδωσαν όλα για τη νίκη κόντρα στους πιο πλήρεις Σέλτικς οι Μπακς, αλλά αυτό δεν έφτανε. Τα «ελάφια» γνώρισαν την ήττα στην παράταση με 122113 στο TD Garden της Βοστώνης, σε ένα ματς που στερήθηκαν των υπηρεσιών των Γιάννη Αντετοκούνμπο, Κρις Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ.

Για το Μιλγουόκι που έπεσε στο 6-7, ο Πόρτις είχε 22, ο Άλεν 21, ο Χόλιντεϊ 17 με 13 ασίστ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε 6 πόντους. Στον αντίποδα για τη Βοστώνη (6-6) ο Σρούντερ έκανε ματσάρα με 38, ο Τέιτουμ είχε 27 με 11 ριμπάουντ, ενώ 12 με 10 είχε ο Ουίλιαμς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 55-51 στο ημίχρονο, όμως οι Σέλτικς πήραν τα ηνία για το 88-81 στο 36′. Το Μιλγουόκι δεν τα παράτησε και τελικά έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε τρίποντο του Άλεν στα 14 δεύτερα (108-108). Εκεί όμως οι Σέλτικς πήραν καλύτερες αποφάσεις, είχαν μεγαλύτερο βάθος πάγκου και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-30, 51-55, 88-81, 108-108, 122-113 (παρ.)