Κεντρική Διεθνή Fiba Europe Cup Μπαχτσεσεχίρ-Ηρακλής 86-66: Με διαφορά ποιότητας οι Τούρκοι

Μπαχτσεσεχίρ-Ηρακλής 86-66: Με διαφορά ποιότητας οι Τούρκοι

Μπεντίλ

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε στην Τουρκία κόντρα σε μία ποιοτικότερη ομάδα όπως αυτή της Μπαχτσεσεχίρ και ηττήθηκε με σκορ 86-66. Οι Τούρκοι μετά τα 6-7 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ισορρόπησαν και εν τέλει έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι χωρίς να κινδυνέψουν ούτε μια στιγμή. Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Μπεϊγκούλ (18π.), εξίσου σημαντικός και ο Σόλομον (12π., 7ρ.). Για την Ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Ντάγκλας (14π., 7ασ., 7ρ.).

Πρώτο ημίχρονο:

Η Ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και το έκανε αφού προηγήθηκε με 9-2. Όμως, κατόρθωσε να είναι μπροστά στο σκορ μόλις για 7 λεπτά περίπου. Η ποιοτική ομάδα της Μπαχτσεσεχίρ ισορρόπησε το παιχνίδι και μπήκε γρήγορα σε θέση οδηγού κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ της 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο η κυριαρχία των Τούρκων εδραιώθηκε, αφού διατηρούσαν εύκολα ένα καλό προβάδισμα. Μάλιστα με δίποντο του Γιλμάζ η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (36-25). Αυτοί οι 11 πόντοι ήταν και η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-34).

Δεύτερο ημίχρονο:

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής είχε τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (2/20 στο τέλος της περιόδου) οπότε δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς., την ώρα που η Μπαχτσεσεχίρ σούτερα πίσω από τα 6,75 με ποσοστό κοντά στο 50%(8/17). Η διαφορά στο τέλος της περιόδου έφτασε την μέγιστη τιμή της (62-45) και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Κυανόλευκους να μειώνουν σε 62-47.

Κι όμως τα πράγματα μπορούσαν να γίνουν ακόμα χειρότερα για την Ελληνική ομάδα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 10-0 σε δύο λεπτά και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 25 πόντους (72-47). Προφανώς τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά να βρίσκεται σε τέτοια επίπεδα. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού ήταν 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο Ηρακλής υποδέχεται τη Μόρναρ Μπαρ (17/11, 20:30), ενώ η Μπαχτσεσεχίρ υποδέχεται τη Λέιντεν (17/11, 16:00).