Κεντρική Γ' Εθνική Καλαμάτα: Διατήρησε το αήττητο νικώντας τον Αίολο [vid]

Καλαμάτα: Διατήρησε το αήττητο νικώντας τον Αίολο [vid]

Καλαμάτα

Η Καλαμάτα έσπασε το αήττητο του Αίολου Αγυιάς Πατρών, καθώς νίκησε με 85-80 εντός έδρας. Η φιλοξενούμενη ομάδα, είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-1, ενώ πλέον οι γηπεδούχοι είναι οι μόνοι αήττητοι του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι Πατρινοί, κατάφεραν να προηγηθούν με 25-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Καλαματιανοί έπαιξαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 48-39. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η ομάδα του Νώντα έλεγξε το ρυθμό και δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ, νικώντας στο τέλος με 85-80.

Από την Καλαμάτα ξεχώρησαν οι Περρώτης με 23 πόντους, Μπούσι με 20 πόντους και 4 τρίποντα, αλλά και ο Σάλαι με 18 πόντους και 5 τρίποντα. Από τον Αίολο Αγυιάς Πατρών ξεχώρισε ο Βουρνάς με 16 πόντους, ενώ οι Θανόπουλος και Χατζόπουλος πρόσθεσαν από 13 πόντους έκαστος.

ΣΚ Καλαμάτα- ΑΟ Αίολος Αγυιάς Πατρών 85-80

Δεκάλεπτα: 20-25, 48-39, 64-55, 85-80

Διαιτητές: Καραβίτης, Τσάτσης

Καλαμάτα (Νώντας): Χατζηαγγέλου 3(1), Μπούσι 20(4), Πετρίδης, Πολίτης 2, Σαλάι 18(5), Περρωτής 23, Πέζος 6(1), Παναγόπουλος, Φραγγέας, Νάκης 13(1), Μπάκας.

Αίολος (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 13(1), Βουρνάς 16, Γιαννικόπουλος 6, Θανόπουλος 13(4), Παπαβασιλόπουλος 6, Μαναβόπουλος 6, Κάλλης 8(1), Αγγελακόπουλος 6(2), Θεοδωρόπουλος 2, Γοργότσης 4.

Στιγμιότυπα από το Καλαμάτα-Αίολος Αγυιάς Πατρών

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Πανναξιακός – Ηλυσιακός 74-62

Το 1-1 έκανε ο Πανναξιακός. Ο Πανναξιακός κέρδισε για πρώτη φορά την τρέχουσα αγωνιστική π…