Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ζενίτ 64-70: Πήραν τη 2η νίκη τους οι Ρώσοι

Ζαλγκίρις – Ζενίτ 64-70: Πήραν τη 2η νίκη τους οι Ρώσοι

Ζαλγκίρις

Η Ζενίτ, μετά την ήττα από την Αστάνα για τη VTB League παρουσίαστηκε σοβαρή απέναντι στη Ζαλγκίρις. Οι Ρώσοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague, επικρατώντας εκτός έδρας των Λιθουανών, με σκορ 70-64. Κορυφαίος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 19 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Μπίλι Μπάρον με 11. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Στρέλνιεκς με 14 πόντους και οι Λοβέρν, Λεκαβίτσιους με 10. Για τους Λιθουανούς αυτή ήταν η δεύτερη ήττα, μετά από αυτήν απέναντι στη Βιλερμπάν στη Γαλλία.

Α’ Ημίχρονο

Το ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με δύο καρφώματα, ένα για κάθε ομάδα. Μετά το τζάμπολ, ο Ουλανόβας «βρήκε» μία άλει-ουπ πάσα μισού γηπέδου στον Τζόφρι Λοβέρν, ο οποίος κάρφωσε και πέτυχε τους πρώτους δύο πόντους της ομάδας του. Στον αντίποδα η Ζενίτ, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας σκόραρε με κάρφωμα του Γκουντάιτις. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τη Ζενίτ να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται για το μεγαλύτερο μέρος του, από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (6-7 στο 7:35). 16-21 το σκορ υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ ξεκίνησε με τρίποντο του Μπάρον, πριν απαντήσει η Ζαλγκίρις με τρίποντο και φάουλ του Ουλανόβας. Οι Ρώσοι έτρεξαν ένα επιμέρους 16-9 και πήραν διαφορά 12 πόντων 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, οι Λιθουανοί με 5 πόντους του Στρέλνιεκς μείωσαν εκ νέου στους 6 πόντους. 34-40 σκορ ημιχρόνου για τις δύο ομάδες. Τζόφρι Λοβέρν με 10 και Μπίλι Μπάρον με 8 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ημιχρόνου για κάθε ομάδα.

Β’ Ημίχρονο

Στο β’ ημίχρονο η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους 8-2 ισοφάρισε το σκορ (42-42). Μετά από αυτό το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο-πόντο, ή για την ακρίβεια καλάθι-καλάθι. Στην επίθεση και για τις δύο ομάδες υπήρχε πολυφωνία. Στρέλνιεκς, Μουντιάι, Καλνιέτις, Λεκαβίτσιους από την μία. Λόιντ, Πονίτκα, Γκουντάιτις, Πόιθρες, Μίκι και Κουζμίνσκας από την άλλη. Τελικό σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 51-55 με τη Ζαλγκίρις να νικάει το δεκάλεπτο με σκορ 17-15.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ζενίτ μπήκε με πρόθεση να «καθαρίσει» το ματς. 8-2 το σερί της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ στα 4 πρώτα λεπτά και η διαφορά στους 10 πόντους (53-63). Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ «έτρεξε» ένα σερί 6-ο και μείωσε σε 61-65. Μάλιστα, με ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς η Ζαλγκίρις μείωσε ακόμα και στους 3. Ωστόσο, η Ζενίτ με 3 βολές (2 του Λόιντ και 1 του Μίκι) έκανε το τελικό 64-70, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Διατητές: Γιαβόρ, Κορομηλάς, Τσίτσι

Τα Δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Λεκαβίτσιους 10 (5/11 δίποντα, 6 ασίστ), Νίμπο 7 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μούντιεϊ 4 (2/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλνιέτις 5 (1), Γιανκούνας 2 (7 ριμπάουντ), Μιλάκνις, Στρέλνιεκς 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κάβανο, Γκιφάι 5, Λοβέρν 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 7 (2)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 19 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν, Μπάρον 11 (3/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 3 (3/4 βολές), Ζούμπκοφ 6 (2), Πόιθρες 5 (4 ριμπάουντ), Πονίτκα 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φράνκαμπ 3 (1), Γκουντάιτις 7 (3 ριμπάουντ), Μίκι 5 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/39 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/12 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 16/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 14/20 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη