Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Μπάγερν Μονάχου 73-70

Ούνικς Καζάν – Μπάγερν Μονάχου 73-70

Ούνικς

Σε ένα εντυπωσιακό ματς ανάμεσα σε Ούνικς Καζάν και Μπάγερν Μονάχου, οι Ρώσοι επικράτησαν με σκορ 73-70 των Γερμανών και πήραν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος του αγώνα ο Αϊζάια Κάναν με 21 πόντους (7/11 σουτ), τους 11 στην τελευταία περίοδο. Από κοντά και οι Λορέντζο Μπράουν (17 πόντοι σε 36 λεπτά) και Μάριο Χεζόνια (15 πόντοι 21 ranking). Για την Μπάγερν ξεχώρισαν οι Νταρούν Χίλιαρντ (17π. 7 ριμπ. 3ασ.) και Κόρεϊ Γουόλντεν (16π.). Επόμενα ματς στη «διαβολοβδομάδα» για Ούνικς και Μπάγερν με Φενέρ (εκτός) και Ζενίτ (εκτός), αντίστοιχα.

Α’ δεκάλεπτο

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τις δύο ομάδες με δύο εύστοχα τρίποντα, ένα για κάθε πλευρά. Αϊζάια Κάναν και Κόρεϊ Γουόλντεν πέτυχαν τους πρώτους πόντους των ομάδων τους. Η Μπάγερν είχε καλύτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, παίζοντας πιο ορθολογικό μπάσκετ, γεγονός που της έδωσε ένα προβάδισμα 6 πόντων (7-13), 2:57 λεπτά πριν τη λήξη του. Μάλιστα, οι Βαυαροί μέχρι εκείνο το σημείο είχαν 3/8 τρίποντα.

Το προβάδισμα της Μπάγερν μεγάλωσε με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γουέιλερ-Μπαμπ, ο οποίος έκανε το σκορ 7-16. Στα αξιοσημείωτα τα 7 λάθη της Ούνικς, έναντι του ενός των Γερμανών. Όπως και οι 8 παραπάνω επιθέσεις της Μπάγερν, κάποιες από τις οποίες της χάρισαν έξτρα πόντους. Τελικό σκορ πρώτου δεκαλέπτου 12-19, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να παίρνει ένα καλό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας.

Β’ δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν διεύρυνε το προβάδισμά της. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την κακή άμυνα της Ούνικς έκανε ένα σερί 16-7 στα πρώτα 6 λεπτά της περιόδου. Ωστόσο, η Ούνικς έκανε ένα μικρό 7-0 κ μείωσε στους 9 πόντους (26-35), 2 σχεδόν λεπτά πριν το ημίχρονο. Ένα καλάθι του Σίσκο αύξησε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Σκορ ημιχρόνου 26-37, με την Μπάγερν να νικάει και το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 18-14.

Στα στατιστικά του ημιχρόνου ξεχωρίζουμε τη διαφορά στα σουτ τριών πόντων και στα λάθη. Οι παίκτες του Περάσοβιτς υπέπεσαν σε 11 λάθη, σε αντίθεση με εκείνους του Τρινκιέρι που έκαναν μόνο ένα λάθος στο α’ δεκάλεπτο. 2/8 (25%) τρίποντα είχε η Ούνικς, 8/19 (42.1%) η Μπάγερν. Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στα δίποντα (8/15 έναντι 6/18) και στα ριμπάουντ (20 έναντι 12). Χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν να μείνουν κοντά στο σκορ. Ατομικά ξεχώρισε ο Χίλιαρντ (11 πόντοι, 3/6 τρίποντα, αλλά 1/5 δίποντα) και ο Γουόλντεν (9 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Γ’ δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπάγερν να υποπίπτει στο 2ο της λάθος. Και αυτό το λάθος ήταν σαν να προμήνυε την εικόνα της στο γ’ δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι μπορεί να ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0, όμως στη συνέχεια «έχασαν» το μυαλό τους. Και αυτό φαίνεται από τα 6 λάθη, στα οποία υπέπεσαν στην περίοδο αυτή, ενώ την ίδια ώρα η Ούνικς έκανε μόλις ένα λάθος. Στην ουσία οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Ούνικς κατάφερε να μειώσει πολύ τη διαφορά. Τελικό σκορ γ’ δεκαλέπτου 45-50, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν το δεκάλεπτο με σκορ 19-13.

Δ’ δεκάλεπτο

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ούνικς Καζάν πήγε για την ολική ανατροπή σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς. Με ένα γρήγορο σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 51-50, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 7-6. Και δεν έφτανε μόνο αυτό, καθώς ο Κάναν βρισκόταν σε μεγάλα κέφια. Ο Αμερικανός με 11 (!) συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους έκανε το σκορ 62-55 για την ομάδα του, με τον Μάριο Χεζόνια να πετυχαίνει τρίποντο από τα 8.5 μέτρα και να στέλνει τη διαφορά στους 10 πόντους (65-55). 3:24 πριν το φινάλε η Ούνικς είχε κάνει σερί δεκαλέπτου 22-5 (!). Και ενώ όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί η Μπάγερν με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 67-61 και ξαναμπήκε στο ματς.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήγε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή. Σερί 6-0 για τους Βαυαρούς μετά το 70-61 με τον Κόρεϊ Γουόλντεν να ευστοχεί σε 4 συνεχόμενες βολές. Ωστόσο, ένα καλάθι του Τζον Μπράουν και μία άστοχη επίθεση των Γερμανών μηδένισαν τις ελπίδες των τελευταίων για νίκη.

Τελικό σκορ αγώνα 73-70, με την Ούνικς να παίρνει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, μετά από δύο ήττες στην έδρα της με Ζενίτ και Μονακό. Από την άλλη η Μπάγερν έχει ξεκινήσει με 0-3 τη φετινή σεζόν (ήττες από Μακάμπι και Μπαρτσελόνα) και βρίσκεται στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Τα Δεκάλεπτα: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70.

Στατιστικά

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 3 (1), Μπράουν 4 (2/6 δίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάνααν 21 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 17 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Μπράντλεϊ 3, Ζάιτσεφ 1, Χεζόνια 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 7 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς.
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 3 (1/5 τρίποντα), Τόμας 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 16 (4/7 τρίποντα), Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 11 (3/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2 (1/5 δίποντα), Σίσκο 6 (1), Χίλιαρντ 17 (1/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλινγκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 18/34 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 10/18 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 9/25 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καπερώνης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …