Κεντρική Basket League Λάρισα – Ηρακλής 55-70: Έσπασε το ρόδι ο «γηραιός»

Λάρισα – Ηρακλής 55-70: Έσπασε το ρόδι ο «γηραιός»

Ντάγκλας

Την πρώτη του νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε της Λάρισας με 70-55 στο κλειστό της Νεάπολης.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, ο Ηρακλής έσπασε το ρόδι κόντρα στη Λάρισα, επικρατώντας με 70-55, σπάζοντας έτσι το ρόδι για τη φετινή σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του «Ηρακλή» ο Τόνι Ντάγκλας με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ρέτζι Λιντς τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, αυτή της Λάρισας, ο μόνος «διψήφιος» ήταν ο Θοδωρής Ζάρας με 11 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο

Η Λάρισα μετετέτρεψε το εις βάρος της 0-7 σε 19-7 στο τέλος της 1ης περιόδου με λύσεις από Ζάρα και Σπαν. Η αντίδραση του Ηρακλή, όμως στη 2η περίοδο άλλαξε τα δεδομένα. Ο «Γηραιός» κυριάρχησε, την ώρα που οι Θεσσαλοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο για να πάει στο +2 στα αποδυτήρια η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην 3η περίοδο, ο Αγραβάνης ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα, για το 30-36 στο 24’, αλλά οι Φόρτσιουν και Σπαν απάντησαν, με τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 42-42 (σκορ 3ης περιόδου).

Στο 4ο δεκάλαπτο, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 44-42, ακολούθησε σερί 14-0 του Ηρακλή και με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 44-56 στο 35ο λεπτό ο Ηρακλής είχε σημαντικό πλεονέκτημα.

Με τους Λιντς και Ντάγκλας να έχουν πάρει «φωτιά» στα τελευταία λεπτά, ο Ηρακλής πέτυχε την πρώτη νίκη του και μάλιστα εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Τσιμπούρης
ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 7 (1), Χάντσον 8, Κρουμπαλί 9, Ζάρας 11 (2), Καράμπελας 6 (2), Τσαϊρέλης 3 (1), Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Φόρτιουν 5, Σπαν 6 (2)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Αγραβάνης 13 (2), Τέιλορ 3, Κουζέλογλου 5 (1), Ντάγκλας 22 (3), Λιντς 12, Σκορδίλης 4, Φίλιος 7 (1), Ντάνιελς, Χαριτόπουλος, Τέρνερ 4, Παπαδάκης