Κεντρική Basket League Ηρακλής – Περιστέρι 76-79: Ντάγκλας-Μίλερ σημειώσατε «διπλό»

Ηρακλής – Περιστέρι 76-79: Ντάγκλας-Μίλερ σημειώσατε «διπλό»

Μίλερ

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο Ιβανώφειο, εκεί όπου το Περιστέρι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League κόντρα στον Ηρακλή με 79-76.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, αλλά οι «μικρές» νίκες  που είχε στο πρώτο (19-18) και το τρίτο δεκάλεπτο (25-23) τα επιμέρους σκορ δηλαδή, ήταν αυτά που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Γενικότερα παρακολουθήσαμε έναν άκρως ισορροπημένο αγώνα με τη διαφορά να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από τους 9 πόντους με τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να κρατούν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα

Ο Ηρακλής έδειξε πως είχε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα και κυρίως κάτω από το καλάθι, καθώς η ομάδα των δυτικών προαστίων έβρισκε πάντα διαδρόμους προς την ρακέτα.

Από την άλλη μεριά ο «γηραιός» στηρίχθηκε αρκετά στις πλάτες των Ντάγκλας και Κουζέλογλου, καθώς ήταν αυτοί που κουβάλησαν μέχρι και το τέλος τον Ηρακλή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μίλερ με 20 πόντους, ενώ ο Πέτεγουέι ακολούθησε με 14. Από την άλλη μεριά, ο Ηρακλής είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντάγκλας με 25 πόντους, ενώ ο Γιάννης Κουζέλογλου τελείωσε το παιχνίδι με Double-Double σημειώνοντας 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το ματς

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου οι ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι, το Περιστέρι πιέζοντας αμυντικά και με κινητήριους μοχλούς τους Μίλερ, Κατσίβελη, Μορέιρα έτρεξε σερί 9-0 και βρέθηκε στο 13’ στο +8 (το 20-19 για τους γηπεδούχους μετατράπηκε σε 20-28).

Η αμυντική και επιθετική δράση του Ντάγκλας (είχε στο ημίχρονο 14 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα) και η βοήθεια από τον Κουζέλογλου (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ στο πρώτο μισό του ματς), επέτρεψαν στον Ηρακλή να αντιδράσει, να μειώσει αρχικά στο δίποντο (16’ 31-33) και να φέρει τη μάχη στα ίσια (40-40), με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το Περιστέρι έβγαλε ενέργεια και ταχύτητα, με συνέπεια να «απαντήσει» με επιμέρους 11-2 και να αποκτήσει «αέρα» 9 πόντων στο 24’ (42-51). Διαφορά που συντήρησε γύρω από το ίδιο επίπεδο ως το 29’, έχοντας εκτελεστή από τα 6.75 τον Πέτεγουεϊ (47-56, 53-61).

Με τρίποντες «βόμβες» στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου (Ντάγκλας, Παπαδάκης για τον Ηρακλή και ο Μωραϊτης για το Περιστέρι), το σκορ στο 30’ διαμορφώθηκε στο 61-64.

Χρειάστηκε να περάσει ενάμισι λεπτό για να επιτευχθούν πόντοι στην τελευταία περίοδο. Προέκυψαν αυτοί με 2/2 βολές από τον Μορέιρα, που έστειλαν το Περιστέρι στο +5 (61-66).

Λάθη για αμφότερες τις ομάδες και επιθετική δυστοκία, κυρίως για τον Ηρακλή, συνέδεσαν το σκηνικό στα λεπτά που ακολούθησαν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ υπέρ τους μέχρι το 36’ (65-70), χρονικό σημείο που ο «Γηραιός» με σερί 6-0 (Ντάγκλας, Λιντς) πήρε τα ηνία στο ματς (71-70).

Ενα τρίποντο από τον Μίλερ και δύο από τον ΜακΚρί στα 16’’ πριν τη λήξη- την ίδια ώρα που ο Ηρακλής μετά από συνεχή άστοχα τρίποντα βρήκε στόχο από τα 6.75 με τον Τέιλορ- έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στο Περιστέρι (74-79).

Ο Ντάγκλας, στη συνέχεια, με δίποντο έκανε το 76-79, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς στα τελευταία 10’’ του ματς ο Κατσίβελης είχε 0/2 βολές και ο «Γηραιός» δεν μπόρεσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79.
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσολάκος
ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 1, Αγραβάνης 5 (1), Κουζέλογλου 10 (1), Ντάγκλας 27 (3), Λιντς 8, Σκορδίλης 6, Τέιλορ 11 (2), Χαριτόπουλος, Τέρνερ 2, Παπαδάκης 6 (2)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (2), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11 (2), Μπράουν 7, Μίλερ 20 (2), ΜαΚκρί 8 (2) Μορέιρα 10, Μωραϊτης 5 (1), Σαλούστρος

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…