Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ηρακλής – Ολυμπιακός 90 – 96 – Δια πυρός και σιδήρου

Ηρακλής – Ολυμπιακός 90 – 96 – Δια πυρός και σιδήρου

444 5 jpg

Ο Ηρακλής μπορεί να ήταν ανταγωνιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός όμως ήταν αυτός που πήρε τη νίκη στην παράταση με 96-90.

Δύσκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός στο Ιβανώφειο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα, αναγκάστηκε να πιεστεί πολύ περισσότερο από ότι περίμενε προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και το επί μέρους 16-2, δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις. Τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, δεν ήταν σε καλή μέρα οι παίκτες των Πειραιωτών.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν,  ο Ηρακλής να ροκανίσει τη διαφορά και να στείλει το ματς στην παράταση με ισοφαρίζοντας σε 78-78.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει λύσεις μέσα από κερδισμένα φάουλ και το τρίποντο του Βεζένκοφ. Έτσι, έφτασε σε μια δύσκολη νίκη για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Το ματς

Μετά το πρώτο -κακό ποιοτικά- ημίχρονο και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16. Με αυτό τον τρόπο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 36-52. Ήταν μια διαφορά με την οποία φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Ο Ηρακλής, όμως, δεν παράτησε τη μάχη. Με αντεπίθεση διαρκείας και τους Λιντς, Αγραβάνη και Ντάγκλας να σκοράρουν, πήρε τα ηνία στο 35’ με 68-65.

Οι Πειραιώτες «απάντησαν» με επιμέρους 9-0. Προηγήθηκαν με 70-74 στο 39’ και με 75-78, με 2/2 βολές από τον Ντόρσεϊ και 4” να απομένουν για το φινάλε. Χρόνος που αποδείχτηκε ικανός για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Παπαδάκης και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, με τον Ντάγκλας στον πάγκο, λόγω 5 φάουλ, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 80-78 (2/2 βολές Παπαδάκη). Ωστόσο στην πορεία ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικότερος , απέκτησε διαφορά 5 πόντων στο 43’ (83-88) και ξεμπέρδεψε, ουσιαστικά, με την υπόθεση νίκη. το ροζ φύλλο αγώνα πήρε πορεία για Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (Κ.Δ.), 90-96