Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παρτιζάν – Ουλμ 84-94: Ο Λάκοβιτς κέρδισε τον Ομπράντοβιτς

Παρτιζάν – Ουλμ 84-94: Ο Λάκοβιτς κέρδισε τον Ομπράντοβιτς

lakovic ulm jpg

Εκείνος που χαμογέλασε ανάμεσα στο παιχνίδι Παρτιζάν – Ούλμ, ήταν ο 43χρονος Σλοβένος τεχνικός. Απέδειξε ότι έχει ένα εκπληκτικό σύνολο παικτών. Στον αντίποδα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε «ανάσες» σε Ζακ Λεντέι και Κέβιν Πάντερ. Τους άφησε εκτός 12άδας για τον μικρό τελικό του «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Φυσικά η Ουλμ εκμεταλλεύτηκε αυτές τις απουσίες και φρόντισε να νικήσει τους Σέρβους στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας με 94-84. Ο Μπλόσονγκεϊμ ήταν ο καλύτερος των νικητών με 20 πόντους, ενώ άλλους 16 πόντους πέτυχε ο Κριστόν. Στην Παρτιζάν, πρώτος σκόρερ για την ήταν ο Αβράμοβιτς με 21 πόντους.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Ουλμ ήταν η απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς να ήταν άκρως αποτελεσματικοί στην επίθεση. Όμορφες συνεργασίες, γρήγορες πάσες και σωστό «διάβασμα» της άμυνας της Παρτίζαν.

Η γερμανική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα (21-26 το δεκάλεπτο) με τους Μπλόσονγκεϊμ (12π.), Ζούγκιτς (7π.) και Χέρκενχοφ (8π.) να αποτελούσαν τους καλύτερους παίκτες του παρκέ. Από την Παρτιζάν ο Αβράμοβιτς είχε ξεχωρίσει με 14 πόντους (3/3δίπ., 4/6τρ., 1/3β.) ενώ οι Σέρβοι μετρούσαν συνολικά 13/30 εντός παιδιάς, έναντι 17/33 της Ουλμ.

Η γερμανική ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Με γνώμονα την καλή της άμυνα. την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον πλουραλισμό στην στην επίθεση, έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +19 (48-67) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (55-72).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η Ουλμ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Η Παρτιζάν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στους 10 πόντους (72-82) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 42-50, 55-72, 84-94.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Κούρουτς 11 (1/4 τρίποντα), Ζάγκορατς 9 (1), Αβράμοβιτς 21 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Κοπρίβιτσα 14, Ντάνγκουμπιτς 8 (1), Στεπάνοβιτς 1, Μίλετιτς 2, Γιοβάνοβιτς 2, Μουρ, Γκλας 3 (1), Τριφούνοβιτς 13 (2), Μαντάρ.
ΟΥΛΜ (Λάκοβιτς): Κρίστον 16, Μπλόσομγκέιμ 20 (3), Γκούντερ 4 (1/5 τρίποντα), Σιμόν 8, Στολ, Φίλιπς 8, Μπρέτζελ 6, Χέρκενχοφ 8 (1), Κλάπσαϊτς 5 (1), Κρίμερ 5, Ντιαλό 3, Ζούγκιτς 11 (1).