Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου – 69-68

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου – 69-68

Μακάμπι

Με έναν τρομακτικό Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους, η Μακάμπι νίκησε με σκορ 69-68 την «μισή» Μπάγερν Μονάχου.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν εξωπραγματικός στο αποψινό ματς με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου. Ο Αμερικανός (με τουρκικό διαβατήριο) σημείωσε συνολικά 28 πόντους, ενώ ήταν εκείνος που πέτυχε τις δύο καθοριστικές βολές, που έδωσαν την νίκη στην ομάδα του.

Εκτός αυτού, ο Γουίλμπεκιν σημείωσε τους 13 από τους 15 πόντους της Μακάμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από την μεριά της Μπάγερν, η οποία έπαιξε χωρίς 6 πάικτες, ξεχώρισαν οι Ντεσόν Τόμας και Κόρεϊ Γουόλντεν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο, προηγούμενη με σκορ 25-18. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί πήραν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα, καθώς με ένα σερί 10-0 έκαναν το σκορ 35-18.

Από εκείνη τη στιγμή, η Μπάγερν άρχισε να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -8, με το σκορ να είναι 40-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Η Μπάγερν ισορρόπησε για τα καλά το ματς και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (42-43), μετά το αρχικό 0-2, 6:35 πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με σκορ 58-54 υπέρ των Γερμανών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι «έτρεξε» ένα μικρό 5-0 και έκανε το σκορ 63-54 υπέρ της. Ωστόσο, μετά από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Ο 28χρονος γκαρντ σημείωσε τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Επιπλέον, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήταν εκείνος που κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε στις δύο βολές που εκτέλεσε. Η Μπάγερν αστόχησε στην τελευταία της επίθεση. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφυγε με το ροζ φύλλο από το ματς.

Δεκάλεπτα: 25-18, 15-14, 14-26,15-10

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 28 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 5 (4 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 2, Γουίλιαμς 6 (3/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σόρκιν 3, Ντιμπαρτολομέο 8, Μπλέιζερ, Νάναλι 7, Ζιβ 2.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (5 ριμπάουντ), Τόμας 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουόλντεν 14 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάντερ 11 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χαραμάζ 2, Τζορτζ, Ρούμπιτ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές), Σίσκο 5, Χίλιαρντ 5 (6 ασίστ).