Κεντρική Διεθνή Μακάμπι – Χάποελ Εϊλάτ – 92-62: Τίτλος για Σφαιρόπουλο

Μακάμπι – Χάποελ Εϊλάτ – 92-62: Τίτλος για Σφαιρόπουλο

maccabi hapoel eilat 820x490 1 jpg

H Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 92-62 της Χάποελ Εϊλάτ και κατάκτησε το ισραηλινό Super Cup.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο. Η Μακάμπι πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στην αγωνιστική περίοδο 2021/22. Η ομάδα του «λαού» πήρε εύκολα τη νίκη στον τελικό που διεξήχθη στην Shlomo Group Arena.

Παρ όλα αυτά στο τέλος της τρίτης περιόδου η Εϊλάτ ήταν ακόμα «μέσα» στο ματς, καθώς έχανε για δέκα πόντους (64-54).

Ωστόσο, η Μακάμπι ήταν καταπληκτική στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 28-8, «καθάρισε» την αντίπαλό της.

Πρωταγωνιστής για το σύνολο του κόουτς Σφαιρόπουλου ήταν ο Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και Ρόμαν Σόρκιν, πετυχαίνοντας double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Τέλος ο Τζέιλεν Ρέινολντς πέτυχε 9 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και μοίρασε 3 ασίστ.

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…