Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Σερβία 51-89: Διασυρμός και τελικός με Ιταλία

Ελλάδα – Σερβία 51-89: Διασυρμός και τελικός με Ιταλία

serbia greece 144446

Η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα με 85-51 από την αντίστοιχη της Σερβίας στη 2η αγωνιστικής του Ευρωμπάσκετ 2021 στη Βαλένθια. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Κυριακή (20/6) στις 19.00 την Ιταλία, όπου θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 0-9 (2’) για τη Σερβία με τη διαφορά να φτάνει στο +11 (4-15, 4’10’’). Από το σημείο αυτό και μετά όμως με η ελληνική ομάδα φάνηκε να βρίσκει το ρυθμό της, έγινε πιο επιθετική σε άμυνα και επίθεση και η απόσταση μειώθηκε ως το +4 (13-17, 10’).

Η Σερβία μπήκε πολύ επιθετικά στη δεύτερη περίοδο, πίεσε σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας σε λάθη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (12 στα πρώτα 15 λεπτά) και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες έφτασε ως το +17 (13-30, 15’30’’). Ο πρώτος πόντος για την Ελλάδα στο δεύτερο αυτό δεκάλεπτο ήρθε στο 15’30΄΄ από τη γραμμή και από την Σπανού και η διαφορά έφτασε στο +20 (14-34, 16’20’’) με ένα επιμέρους 17-1. Το πρώτο εντός πεδιάς για την ελληνική ομάδα στην περίοδο ήρθε στο 18’ από τη Φασούλα (16-34). Η διαφορά έφτασε πάνω από τους 30 πόντους (19-50, 23’24’’) και η Σερβία κυριάρχησε απόλυτα ως το φινάλε του αγώνα και το 51-85.

*H Eλλάδα αγωνίστηκε χωρίς την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία είναι τραυματίας.

Διαιτητές: Λίτσκα, Τσερνόβα, Μπαλούν

Δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3, Αναστασοπούλου, Δίελα, Λούκα 2, Τσινέκε 6, Μποσγανά 9, Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 7, Σωτηρίου 7, Σπανού 10