Κεντρική Διεθνή Σαραγόσα – Στρασμπούρ 89-77: Τρίτη θέση με ηγέτη Ένις

Σαραγόσα – Στρασμπούρ 89-77: Τρίτη θέση με ηγέτη Ένις

ennis 1

Η Σαραγόσα ήταν η νικήτρια του μικρού τελικού του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε με 89-77 της Στρασμπούρ και τερμάτισε στην τρίτη θέση της διοργάνωσης. Η ισπανική ομάδα ήταν καλύτερη και στις τρεις πρώτες περιόδους, άντεξε στην αντεπίθεση των Γάλλων στην τέταρτη και πήρε την νίκη.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ντίλαν Ένις, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 9 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπαρέιρο (16π, 7ρ), ενώ στους δέκα πόντους έμειναν οι Μπρουσίνο, Γουάιλι και Χάρις. Για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Κόλσον, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο με τους Ισπανούς να έχουν μεν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν (20-16). Στην δεύτερη περίοδο η Σαραγόσα σταδιακά ανέβασε την διαφορά η οποία άγγιξε τους 10 πόντους (39-30), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 44-37.

Στην τρίτη περίοδο η κυριαρχία της Σαραγόσα συνεχίστηκε, με το προ0βάδισμα της να κυμαίνεται για αρκετή ώρα πότε πάνω και πότε κάτω από τους 10 πόντους και έκλεισε στο +12 (67-55). Η Στρασμπούρ δεν παράτησε το παιχνίδι και έκανε την αντεπίθεση της στην τέταρτη περίοδο. Με αιχμή του δόρατος τον Κόλσον κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 4 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος (74-70), ωστόσο στην συνέχεια η Σαραγόσα ανέβασε πάλι στροφές και καθάρισε την υπόθεση νίκη για το τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-37, 67-55, 89-77