Κεντρική Basket League ΑΕΚ AEK: «100άρα» επί του ΠΑΟΚ ύστερα από 32 χρόνια

AEK: «100άρα» επί του ΠΑΟΚ ύστερα από 32 χρόνια

macon

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Stoiximan Basket League απέναντι στον ΠΑΟΚ και το έκανε με ξεχωριστό τρόπο. Σημείωσε την πρώτη «100άρα» αυτών των αγώνων από καταβολής επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93), σταματώντας στους 102 πόντους. Για να βρούμε την προηγούμενη τριψήφια επίδοση μιας ομάδας σε αυτά τα ματς θα πρέπει να γυρίσουμε στη σεζόν 1990-91 και για να βρούμε μία τέτοια επίδοση από την ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, θα πρέπει να γυρίσουμε ακόμη πιο πίσω, στο 1988-89.

Στο σύνολο των 60 αγώνων των δύο Δικεφάλων στη Stoiximan Basket League, μέχρι σήμερα, δεν υπήρξε ούτε μία «100άρα». Η μεγαλύτερη επίδοση ήταν εκείνη των 97 πόντων που είχε η ΑΕΚ στο ματς της σεζόν 2006-07 στην Αθήνα που έληξε με 97-92.

Η προηγούμενη «100άρα» σε αυτά τα παιχνίδια χάνεται στη σεζόν 1990-91 όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε της αντιπάλου του στο Αλεξάνδρειο με 114-76. Η αποψινή ήταν η πρώτη «100άρα» της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ μετά από 32 χρόνια. Ήταν η προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος 1988-89 όταν έφτασε σε τριψήφια επίδοση στην επίθεση αλλά μέσα από ματς με τριπλή παράταση! Τότε είχε επιβληθεί του ΠΑΟΚ με 112-111 στην Αθήνα σε ματς όμως 55 αγωνιστικών λεπτών και με τον κανονικό αγώνα να τελειώνει με σκορ 87-87.

Οι 102 πόντοι είναι η μεγαλύτερη επιθετική επίδοση της ΑΕΚ στα πλέι οφ για τα τελευταία 17 χρόνια, Θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω στα πλέι οφ του 2004 για να βρούμε την προηγούμενη αφού τότε είχε σημειώσει 107 κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη (101-107 στον πρώτο προημιτελικό) και 109 κόντρα στον Ηρακλή στην Αθήνα (109-107 στον τρίτο μικρό τελικό που κρίθηκε στην τρίτη παράταση).

Κατά τα άλλα…

*Η ΑΕΚ που μετράει μόνο προκρίσεις (4/4) στις προημιτελικές σειρές πλέι οφ στις οποίες είχε πλεονέκτημα έδρας, έκανε το 1-0 που ανατράπηκε συνολικά μόνο οχτώ φορές σε σύνολο 165 σειρών best of three, που κρίθηκαν δηλαδή στις δύο νίκες, όλων των φάσεων των πλέι οφ. Η τελευταία φορά έγινε και πάλι προημιτελικά σειρά με τον ΠΑΟΚ το 2016, όταν έχασε στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ με 78-83 αλλά πήρε τα επόμενα δύο.

*Οι 102 πόντοι αποτελούν για την «Ένωση» ρεκόρ περιόδου αφού είχε σημειώσει 100 κόντρα στον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ αλλά σε ματς με παράταση.

*Τον δρόμο προς τη νίκη της ΑΕΚ άνοιξε η δεύτερη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 33-21. Οι 33 πόντοι που είχε αποτελούν νέο ρεκόρ περιόδου γι’ αυτήν σε ένα δεκάλεπτο, αφού είχε 32 στη δεύτερη περίοδο του εντός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels και στην πρώτη περίοδο του εκτός έδρας αγώνα με το Μεσολόγγι Baxi.

Σε ατομικό επίπεδο…

*Η 10η εμφάνιση του Ντάριλ Μέικον στη Stoiximan Basket League συνδυάστηκε με ρεκόρ. Ο Αμερικανός γκαρντ πέραν του ότι σημείωσε την κορυφαία επίδοση του με τους 28 πόντους του -είχε 22 στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό H Hotels- με τα 7/9 τρίποντα του ισοφάρισε την τρίτη μεγαλύτερη επίδοση εύστοχων σουτ από την περίμετρο μεταξύ των παικτών που φόρεσαν τη φανέλα της ΑΕΚ στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Κορυφαία όλων παραμένει εκείνη του Άντι Τούλσον που είχε εννιά τρίποντα στις 16 Μαρτίου 1996, στο ματς απέναντι στον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Πρόκειται παράλληλα για τη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση παίκτη της ΑΕΚ στα πλέι οφ. Οχτώ είχε ο Γκέιμπ Γιόρκ κόντρα στο Περιστέρι για τα πλέι οφ του 2019 και επτά ο Χοσέ Λάσα κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του 1998.

*Με την 158η εμφάνιση του στη Stoiximan Basket League, ο Ματ Λοτζέσκι «έπιασε» τον Τερέλ Καστλ στη 13η θέση της λίστας των ξένων με τις περισσότερες εμφανίσεις στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα ενώ παράλληλα ξεπέρασε τον Μπίλι Κις.

*Στην ίδια λίστα, ο Γιόνας Ματσιούλις έφτασε στην 43η θέση τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς με 125 αγώνες. Ο Λιθουανός εξάλλου, έχοντας 4/4 δίποντα έφτασε και ξεπέρασε τα 200 εύστοχα στο ελληνικό Πρωτάθλημα, έχοντας 203/377 (53,84%).

*Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς μέσα από τη 265η εμφάνιση του στην κατηγορία, έγινε ο 64ος παίκτης στην ιστορία της Stoiximan Basket League που έφτασε τους 2.100+ πόντους ενώ ο Νίκος Γκίκας ξεπέρασε τους 1.300 σε 185 αγώνες και ο Γιανίκ Μορέιρα τους 500 σε 43 αγώνες.