Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 78-67: Με μαέστρο Χάκετ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 78-67: Με μαέστρο Χάκετ

daniel hackett cska moscow eb20 2 scaled

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 2-0 στην σειρά με την Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 78-67, σε ένα κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εξαιρετική στην δεύτερη περίοδο όπου έχτισε διψήφια διαφορά, και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Η πρώτη περίοδος ήταν μια μονομαχία ανάμεσα στον Ντάνιελ Χάκετ και τον Μάρκο Γκούντουριτς, με την ΤΣΣΚΑ να έχει μικρό προβάδισμα στο πρώτο μισό (13-9). Ωστόσο, ο Σέρβος παίκτης της Φενέρ ήταν εξαιρετικός στην συνέχεια και κατάφερε να στείλει την ομάδα του προηγούμενη με ένα καλάθι στο φινάλε της περιόδου (23-25).

Η ομάδα του Τσαν κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στην συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν. Η ΤΣΣΚΑ με μπροστάρηδες τους Κλάιμπερν και Σενγκάλια κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 18-7 και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (50-42).

Η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης ήτνα κάκιστη από πλευράς θεάματος με τις δύο ομάδες να καταφέρνουν να σκοράρουν 23 πόντους μαζί, Η Φενέρ κατάφερε να μειώσει μέχρι και στον πόντο (52-51) με τους Ρώσους να βρίσκουν σκορ στο φινάλε και να χτίζουν μαξιλαράκι δύο κατοχών (60-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ έδωσε τα κλειδιά της οργάνωσης του παιχνιδιού της στον Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ έκοβε και έραβε, με τον Ούκχοφ να καταφέρνει με εύστοχο τρίποντο να κάνει το +9 για την ομάδα του 70-61, και την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67

1 16 2 17

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…