Κεντρική Elite League Ολυμπιακός Β’ – Πανερυθραϊκός 76-62: «Πύρρειος» νίκη για τους ερυθρόλευκους

Ολυμπιακός Β’ – Πανερυθραϊκός 76-62: «Πύρρειος» νίκη για τους ερυθρόλευκους

pagrati olympiakos

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο έκανε ο Ολυμπιακός Β’, καθώς επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 76-62. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός Β’ από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις του και γρήγορα προηγήθηκε με 17-9. Ο Πανερυθραϊκός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-17). Οι γηπεδούχοι, όμως, συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στο ματς και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Β’ είχε τον έλεγχο και διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα του (61-50). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και μάλιστα οι ερυθρόλευκοι πήραν και μία καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας (76-62).

Ολυμπιακός-Πανερυθραϊκός 76-62

Διαιτητές: Ψαριανός-Τσώνος-Μηλαπίδης (Βιδάλης)

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 61-50, 76-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 14, Κουρτίδης 4, Νικολαΐδης 11 (2), Κολοβέρος 14, Καμπούρης, Σκουλίδας 8 (1), Δρίτσας, Κάδρας 2, Χρηστίδης 4, Οικονομόπουλος, Τσάμης 1, Μελισσαράτος 18.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (1), Καλλιανιώτης 4, Ντουζίδης, Βουγιούκας 2, Σκάνδαλος 2, Καμπουρίδης 12, Στάθης 6, Αθανασούλας 7 (2), Φιλιππάκος 21.