Κεντρική Elite League Α2: Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Α2: Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

manolis matalliotakis pagkrati psychiko

Ο Ολυμπιακός Β’ πανηγύρισε εύκολα τη νίκη κόντρα στον Πανερυθραϊκό, καθώς επικράτησε με 74-62. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε όλο το ματς το προβάδισμα και παρότι η Νέα Ερυθραία με την άμυνα ζώνης στο δεύτερο ημίχρονο τους δυσκόλεψε, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Τραυματίστηκαν Σκουλίδας, Νικολαΐδης, Κολοβερός.

Τη μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε του Αμαρουσίου με 64-63.

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Τρίτωνα πανηγύρισε το Παγκράτι, καθώς επικράτησε με 71-66. Η ομάδα του κόουτς Λιόγα δυσκολεύτηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στο φινάλε έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Ματσάρα έγινε στο Χαϊδάρι μεταξύ της Δάφνης Δαφνίου και του Ψυχικού και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους. Οι δύο ομάδες έδωσαν μία σπουδαία μάχη, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 86-81.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Ελευθερούπολη, καθώς επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 79-69. Ο ΓΣΕ σε όλο το ματς είχε τον πλήρη έλεγχο και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η νίκη, όμως, ήταν πύρρειος, καθώς τραυματίστηκαν Σκουλίδας, Κολοβέρος και Νικολαΐδης!

Εύκολο έργο είχε ο Φίλιππος Βέροιας στην έδρα της Καβάλας, καθώς επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί με 70-64. Οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά (17-39) απέκτησαν μεγάλες διαφορές. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πλησιάσουν στο σκορ κι έτσι ο Φίλιππος πανηγύρισε τη νίκη.

Αποτελέσματα:

• Καβάλα-Φίλιππος Βέροιας 60-74
  • Τρίτων-Παγκράτι 66-71
  • Ολυμπιακός Β’-Πανερυθραϊκός 76-62
  • Οίαξ Ναυπλίου – Ελευθερούπολη 69-79
  • Δάφνη Δαφνίου-Ψυχικό 81-86 (κ.α. 69-69)
  • Αμύντας-Μαρούσι 64-63

Καβάλα-Φίλιππος Βέροιας 64-70

Διαιτητές: Θεοδώρου-Ελευθεριάδης-Αγραφιώτης Γρ. (Δροσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 11-14, 17-39, 30-57, 64-70

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 19 (1), Σαββίδης 3 (1), Αμπατζάς 6, Βακουφτσής 10 (2), Καρκατσέλης 5, Πρασίνης, Χιμένα-Κουλαλής 2, Καραγιώργος 2, Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 11 (3), Συλαίος 2, Μακαρίτης.

Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 2, Ντόβας 12 (3), Ελευθεριάδης 15 (2), Νικάι, Κοθράς 14 (3), Παραπούρας 10 (3), Σουτζόπουλος 5, Πολυμένης 1, Πιλκούδης 2, Καραγεωργίου 9.

Τρίτων-Παγκράτι 66-73

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Γεράνιος (Τζουβάρας)

Δεκάλεπτα: 12-17, 35-35, 53-54, 66-73

Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας, Θεοδώρου 16 (1), Γερομιχαλός 10 (2), Κόκκαλης 14 (1), Σταθόπουλος 7, Μάντζαρης 6, Παπαδημητρίου 13, Νάνος, Πράπας, Τσιώκος.

Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Οικονομόπουλος, Κουφόπουλος 14 (1), Ονάσογλου 2, Ματαλιωτάκης 6, Ξύδης 7 (2), Καραμαλέγκος 10 (2), Πεφάνης 11 (3), Δόξας 11, Ντιαλό 2, Δαμιανός, Γκαβασιάδης 10 (2).

Οίαξ Ναυπλίου-Ελευθερούπολη 69-79

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Λιότσιος-Τσιμπούρης (Μαυραντζάς)

Δεκάλεπτα: 92-7, 32-46, 45-63, 69-79

Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 6, Χαϊδάς, Κουμπούρας 21 (2), Πελεκάνος 2, Τσουλφίδης, Τουρλής, Καστραντάς, Ευστρατίου 1, Βύρλας 8, Καλλινικίδης 14 (1), Σκορδάς 17, Χάχαλος.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 9 (2), Τσουμάνης 11 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (2), Χαρίτογλου, Δημάκος 30 (4), Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας 1, Νίκου 3 (1).

Ολυμπιακός-Πανερυθραϊκός 76-62

Διαιτητές: Ψαριανός-Τσώνος-Μηλαπίδης (Βιδάλης)

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 61-50, 76-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 14, Κουρτίδης 4, Νικολαΐδης 11 (2), Κολοβέρος 14, Καμπούρης, Σκουλίδας 8 (1), Δρίτσας, Κάδρας 2, Χρηστίδης 4, Οικονομόπουλος, Τσάμης 1, Μελισσαράτος 18.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (1), Καλλιανιώτης 4, Ντουζίδης, Βουγιούκας 2, Σκάνδαλος 2, Καμπουρίδης 12, Στάθης 6, Αθανασούλας 7 (2), Φιλιππάκος 21.

Δάφνη Δαφνίου-Ψυχικό 81-86 (κ.α. 69-69)

Διαιτητές: Μπίκας-Στρέμπας-Τηγάνης (Γολεγού)

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-37, 51-56, 69-69, 81-86 (πρτ.)

Δάφνη Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 19, Σούμαν 13 (2), Μαλέλης 2, Καννάς, Καραΐσκος 8, Τσορμπατζόγλου 11 (2), Τζουγκαράκης 7, Μπήλιος, Μπέμπης 11 (3), Ζαραϊδώνης 2, Στεφανίδης 8.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δελίδης 3 (1), Τσούτσος 6 (1), Κιούσης 2, Μιλεντίγεβιτς 15 (2), Τσουργιάννης 3 (1), Μαστόρος 9 (2), Κυρίτσης 33 (1), Μαρίνος 6 (2), Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 9 (1).

Αμύντας-Μαρούσι 64-63

Διαιτητές: Κάρδαρης-Κωνσταντινόπουλος-Αναστασίου (Τηγάνης)

Δεκάλεπτα:  13-17, 31-34, 41-53, 64-63

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 7, Τοπάλι 10 (1), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 7, Σάλεχ 6, Κουκουνιάς 6 (2), Γιούση, Γκάτζο 7 (2), Μπέλη 2, Τάγαρης, Κανονίδης 17 (3).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 4 (1), Στασινός 17 (1), Ξυδάς 5 (1), Σουρλής, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Χατζηδάκης 2, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 10 (1), Αρνόκουρος 14 (1), Δούκας, Γκαγκαλούδης 7.

Επόμενη αγωνιστική (24/4, 9η αγωνιστική)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…