Κεντρική Basket League ΑΕΚ Στρασμπούρ – ΑΕΚ 91-73: Έχασε και τη διαφορά η Ένωση

Στρασμπούρ – ΑΕΚ 91-73: Έχασε και τη διαφορά η Ένωση

mat lojeski aek strasburg

Η αποδεκατισμένη ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε με 91-73. Η Ένωση έδωσε άνιση… μάχη με τη Στρασμπούρ, πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι ελλείψεις ήταν πολλές και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι. Οι κιτρινόμαυροι εκτός από το ματς έχασαν και τη διαφορά (+9) και πλέον πρέπει να νικήσουν τη Νίζνι για να μην μπουν σε μπελάδες, όσον αφορά την πρόκριση στο Final 8 του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ήταν άστοχη στο ξεκίνημα, καθώς μέτρησε 0/2 τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις της. Η Ένωση δεν είχε συγκέντρωση και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 7-0. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έσπασε το ρόδι και με τρίποντο μείωσε το σκορ σε 7-3, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τη Στρασμπούρ και με μικρό σερί 4-0 έκανε το 11-3.

Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο μόνος, που έβρισκε σκορ για την ΑΕΚ και με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους (12-6), αλλά φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ. Οι διαιτητές έδιναν όλες τις επαφές στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό ήταν «κατά» της Ένωσης, καθώς τα προβλήματα τραυματισμών δεν της επέτρεπαν να έχει πολλές λύσεις. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως, είχαν τις λύσεις και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (15-12).

Στρασμπούρ απάντησε και με δικό της σερί 7-0 έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (22-12). Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στη ρακέτα με τις απουσίες, που είχε, και οι Γάλλοι «χτύπαγαν» εκεί (26-15)Η άμυνα της Ένωσης δεν μπορούσε να ανταποκριθεί, με αποτέλεσμα να δεχθεί 31 πόντους μόλις σ΄ένα δεκάλεπτο (31-18).

Η ΑΕΚ παρότι είχε πολλά προβλήματα δεν παρατούσε το ματς και προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ (36-31). H Στρασμπούρ δεν επέτρεψε στην Ένωση να πλησιάσει περαιτέρω και μάλιστα με συνεχόμενα καλάθια ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-41). Η Ένωση βρήκε τέσσερις πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και έριξε τη διαφορά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (52-45).

H κούραση της ΑΕΚ ήταν εμφανής. Η Ένωση δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Στρασμπούρ και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους (63-47). Mέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και οι Γάλλοι διατήρησαν εύκολα τα ηνία του σκορ (73-58).

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Η Ένωση προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά η Στρασμπούρ είχε τις λύσεις. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν ρίσκαρε περισσότερο με τη συμμετοχή των Μόουζες και Γκίκα, καθώς ακολουθεί και το ματς με τη Νίζνι. Τελικά, οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 91-73 και υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στη φάση των «16» του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73
Στρασμπούρ (Τουοβί): Κόλσον 18 (9ριμπ.), Τζέφερσον 18 (2), Λανσντόουν 7 (1), Μορίν 12 (8ριμπ.), Ουαϊνράιτ 10, Μπόχατσικ 7 (1), Καβαλιέρ 12 (1), Μάιγ 5 (1), Ουντανό 2
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 11 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1), Μωραΐτης 4 (1), Μόουζες 15 (9ριμπ.), Γκίκας, Λάνγκφορντ 18 (1), Ματσιούλις 7, Μέικον 8 (1), Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 3 (1)

Περισσότερα σε ΑΕΚ

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…