Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης-Λάρισα 70-52: “Καθάρισε” στην τρίτη περίοδο, ανταποκρίθηκε στο “πρέπει” της νίκης

aris larisa jpg

Όπως στον αγώνα με το Μεσολόγγι, έτσι και στο παιχνίδι με την Λάρισα, ο Άρης έκανε το χρέος του… Οι “κίτρινοι” εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, κέρδισαν το σύνολο του Παπανικολόπουλου και πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη με 70-52. Το σύνολο του Σάββα Καμπερίδη ανταποκρίθηκε στο μεγάλο “πρέπει” που υπήρχε για το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο ουσιαστικά το εξασφάλισε στην τρίτη περίοδο, κατά την διάρκεια της οποίας οι γηπεδούχοι “πάτησαν” γκάζι και η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους (56-33). Από την άλλη, η Λάρισα που έχει… μπλέξει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Άρη, δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση έχοντας μάλιστα μόλις 4/21 τρίποντα.

O Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-2 ενώ ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 8-2. Ο Ρας μείωσε σε 8-5 και ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Φλιώνη ο οποίος “έγραψε” το 11-5. Οι “κίτρινοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, δεν άφηναν στην Λάρισα να κάνει το παιχνίδι της και στο 7′ οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει ένα +9 (18-9). Οι φιλοξενούμενοι “ψαλίδισαν” γρήγορα  την διαφορά (18-16) και έπειτα από το αντιαθλητικό φάουλ του Σταμάτη και καλάθι του Σμιθ, η Λάρισα πέρασε μπροστά (18-20 με 0-11 σερί). Ο Ντραγκίσεβιτς “ξεκόλλησε” τον Άρη (20-20) και η πρώτη περίοδος έληξε 22-22.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 24-26 (13′), ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε (26-26) και ο Βόσνιος διαμόρφωσε το 28-26. Το 31-26 έγινε από τον Σιδηροηλία, o Σμιθ δημιουργούσε προβλήματα στο σύνολο του Καμπερίδη φτάνοντας τους 12 πόντους και κάνοντας το 31-29. Με σερί 7-0, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 9 πόντους (38-29) ενώ με την λήξη του ημιχρόνου ο Φλιώνης έδωσε αέρα 11 πόντους (40-29) στον Άρη.

To σύνολο του Καμπερίδη ξέφυγε με 13 πόντους (44-31), η Λάρισα προσπαθούσε να σκοράρει μέσω τριπόντων αλλά δεν τα κατάφερνε και ο Κουζέλογλου “έγραψε” το 46-33. Ο Άρης “πήγε” στο +16 (49-33) με εύστοχο σουτ του Ντεκόζι έξω από τα 6.75 και ο Κουζέλογλου έκανε το 51-33 (26′). Κάπου εκεί είχαν μπει για τα καλά οι βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα των “κιτρίνων”… Μάλιστα, αργότερα ο Άρης έφτασε στο +23 (56-33), ο Καμπερίδης έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία της Λάρισας (56-35) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-37. Η τέταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και όλα είχαν κριθεί. Στο 34′ το σκορ ήταν 60-43, στο 35′ ο Άρης ήταν μπροστά με 62-44 και επικράτησε της Λάρισας με 70-52.

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (2), Κουζέλογλου 13 (1), Τσάλμερς 7, Ντραγκίσεβιτς 14, Ντεκόζι 12 (1), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 3 (1), Καλαιτζίδης, Λιτλ 5 (1)

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 2, Ουάσινγκτον 4, Ρας 6 (2), Κώττας, Μούρτος 2, Σμιθ 16 (2), Καμάρας 2, Ουόσπουν 6, Καμπερίδης 10, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 2