Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Λαύριο 110-72: Δυνατή προπόνηση ενόψει ΤΣΣΚΑ

Ολυμπιακός – Λαύριο 110-72: Δυνατή προπόνηση ενόψει ΤΣΣΚΑ

lavrio

Σε ένα από τα συνηθισμένα φιλικά της Δευτέρας που δίνει ο Ολυμπιακός κατά της νόσου Covid-19, οι Ερυθρόλευκοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα ζητήματα και κέρδισαν άνετα το Λαύριο με 110-72, χωρίς ο Γιώργος Μπαρτζώκας να έχει στη διάθεση του τον Άαρον Χάρισον, τον Χασάν Μάρτιν, αλλά και τον Κώστα Παπανικολάου που είναι αμφότεροι τραυματίες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου προηγήθηκαν με πέντε πόντους (10-15). Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με καλάθια από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, με σκορ 26-23.

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι. Το Λαύριο δεν είχε αμυντική ισορροπία κάτι που επέτρεψε στους Πρίντεζη και Σπανούλη να σκοράρουν από τη περιφέρεια για το +14 (39-25), ενώ ο Χαραλαμπόπουλος με τον υπαρχηγό των νικητών υπέγραψαν το +17 και το 56-39 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Ο τεχνικός των Ερυθρόλευκων έκανε διάφορες δοκιμές με τους βασικούς παίκτες, ενόψει και του παιχνιδιού με τη ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ (25/02, 21:00) κάτι που δεν μείωσε την ένταση και την αποτελεσματικότητα τους καθώς συνέχισαν να σκοράρουν φτάνοντας τον Ολυμπιακό στο +27 (81-53) δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και στην 100άρα. Το επιθετικό τους κρεσέντο, σε συνδυασμό με την αδυναμία των παικτών του Χρήστου Σερέλη να αμυνθούν έφεραν το 97-70 από τον Χρηστίδη τρία λεπτά πριν το τέλος, κάτι που έδωσε την ελευθερία στον Ολυμπιακό να σκοράρει μέχρι και 110 πόντους για το τελικό 110-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 56-39, 81-53, 110-72

Περισσότερα από Θανάσης Ρενδούμης
Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Τουρκική Ομοσπονδία: «Καταδικάζουμε τις απειλές εναντίον του Αταμάν»

Πήρε θέση η τουρκική Ομοσπονδία για τα υβριστικά συνθήματα εναντίον του Αταμάν. Η σειρά με…