Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 98-69: Θρίαμβος με “όργια” Ρίβερς

Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 98-69: Θρίαμβος με “όργια” Ρίβερς

ognjen dobric crvena zvezda mts belgrade eb20

Την ένατη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζενίτ, αφού επικράτησε με 98-69 επί του Ερυθρού Αστέρα στην Αγία Πετρούπολη για την 16η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έβαλε από το πρώτο δεκάλεπτο γερές βάσεις για την νίκη (30-12), με τον Κέι Σι Ρίβερς να αναλαμβάνει δράσει όταν οι Σέρβοι μείωσαν και με τους 23 πόντους του κάνοντας ρεκόρ καριέρας στα τριπόντα (7/8 τρίποντα) έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη. Μάλιστα, σε αυτό το παιχνίδι η ρωσική ομάδα έσπασε το ρεκόρ της σε πόντους σε ένα παιχνίδι, όπως και το ρεκόρ της στα εύστοχα τρίποντα.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η Ζενίτ την αναμέτρηση και με τρομερή άμυνα αλλά και φανταστικό Κέβιν Πάνγκος (11π) κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (14-4). Οι Σέρβοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 μειώνοντας στα μισά στην διαφορά (14-9), ωστόσο η Ζενίτ ήταν ασταμάτητη. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πασκουάλ με οδηγό την εκπληκτική της άμυνα (κράτησε στον ένα πόντο για 4 λεπτά τους Σέρβους) βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφτασε τους 30 πόντους (30-12).

Η ρωσική ομάδα συνέχισε να είναι πάρα πολύ εύστοχη σε όλα τα σημεία του παρκέ με τους Σέρβους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν και να μειώσουν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους μετά από τρίποντο του Πονίτκα (43-20) με την Ζενίτ να κολλάει επιθετικά στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου για να μαζέψουν τα πράγματα οι Σέρβοι με ένα επιμέρους 15-4 κατάφεραν να μειώσουν στους 11 για το 48-37 του ημιχρόνου.

O Ερυθρός Αστέρας κατάφερε και μείωσε στους 8 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης (40-48), με τον Ρίβερς να παίρνει το όπλο του και με δύο τρίποντα να κάνει το +14 για την Ζενίτ (56-42). Τα τρίποντα του πρώην πράσινου λίγο αργότερα έγιναν τρία, με την ομάδα του να παίρνει ψυχολογία και να ανεβάζει πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (63-42). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 15 με τρίποντο του Κολόμ (69-54), σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Κέι Σι Ρίβερς συνέχισε να είναι καυτός και στην τέταρτη περίοδο και με άλλα τρία  τρίποντα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 26 πόντους δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Οι Σέρβοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τ ο τελικό σκορ να είναι 98-69.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69

Ζενίτ (Πασκουάλ): ίβερς 23 (1/2 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαχάροφ 3, Πάνγκος 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Φριτζόν, Χόλινς, Τόμας 7 (1), Μπαρόν 13 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 9 (1), Πόιθρες 7, Πονίτκα 7 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές)

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 λάθη), Χολ, Γουόλντεν 8 (1), Ουσκόκοβιτς 7, Νταβίντοβατς 10 (1), Λάζιτς 3 (1), Ριθ, Ντόμπριτς 9 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 4, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 4, Κούζμιτς 4, Κολόμ 5 (1)

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…