Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 80-61: Τον… έπνιξε με την άμυνα της

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 80-61: Τον… έπνιξε με την άμυνα της

vassilis spanoulis olympiacos piraeus eb20

Την πέμπτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα δέχθηκε ο Ολυμπιακός στην Μόσχα, χάνοντας με 80-61 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόλις για ένα δεκάλεπτο, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και με φοβερή άμυνα και ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς (16 πόντους, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ) να καθαρίζει το παιχνίδι.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Ερυθρόλευκοι στο παιχνίδια και κατάφεραν να προηγηθούν με τέσσερις με τον Ζαν Σαρλ μετά από σχεδόν δύο λεπτά (2-6). Μάλιστα, οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμα τους λίγο αργότερα με τρίποντο του Σλούκα (6-11), με τον Κουρμπάνοφ να απαντά και αυτός από την περιφέρεια (9-11).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους και κατάφερε να πάει στο +8 με τρίποντο του Παπανικολάου (9-17), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι Ρώσοι αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόκο Σενγκέλια μείωσαν στο καλάθι (15-17), ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (20-19).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά, καταφέρνοντας να περιορίσουν τους παίκτες του Ολυμπιακού στο σκοράρισμα και σταδιακά έχτισαν μια διαφορά 7 πόντων με καλάθι του Μάικ Τζέιμς (28-21), ενώ λίγο αργότερα την πήγαν σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Χίλιαρντ (35-25). H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα και το σκορ να διαμορφώνεται στο 39-39 μετά από βολές του Κουρμπάνοφ, με τους Ρώσους να τρέχουν ένα επιμέρους 20-10 στην δεύτερη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην μπορεί να αναχαιτίσει την Ρωσική επίθεση και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την ομάδα του Ιτούδη να ανεβάζει την διαφορά στους 14 πόντους με τον Κουρμπάνοφ (46-32). Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, και παρόλο που οι Πειραιώτες σκόραραν στην επίθεση κυρίως με τον Χασάν Μάρτιν, η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα των Χάκετ, Βόιτμαν και Τζέιμς (55-38). Μάλιστα, στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε με το σκορ να είναι στο 56-38.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με την διαφορά να ανεβαίνει και άλλο και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-61 .

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ Μόσχας  (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

Ολυμπιακός  (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

/’: Στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος για το Game 5

Στο γήπεδο για το Game 5 ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος Ο μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, δ…