Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 65-73: Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Κοκόσκοφ

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 65-73: Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Κοκόσκοφ

leo westermann fenerbahce beko istanbul eb20

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην Αγία Πετρούπολη η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 73-65 επί της Ζενίτ βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ είχε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο μέρος στο (45-32), αντέδρασε στην αντεπίθεση της ομάδας του Πασκουάλ που έτρεξε ένα επιμέρους 18-2 στην τρίτη περίοδο, και είχε τον έλεγχο στο φινάλε φτάνοντας στην νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο τις βρήκε ισόπαλες με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (9-9). Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Κοκόσκοφ βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 8 πόντων (13-21) με καλάθι του Μπαρτέλ, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 14-23 μετά από καλάθι του Βέσελι.

Η Τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει ρυθμό στην επίθεση και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-25), ενώ λίγο αργότερα πήγε στην μέγιστη τιμή της (15 πόντους) με καλάθι του Μπαρτέλ (17-32). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους με αέρα 13 πόντων (32-45).

Η Ρωσική ομάδα μπήκε αποφασισμένη να μην παραδώσει τα όπλα στην επανάληψη και με αφετηρία την άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-2 σε ένα εξάλεπτο παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κέβιν Πάνγκος και Χόλινς (50-47). Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν αργά από το σοκ με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (53-53).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν αέρα πέντε πόντων με τρίποντο του Μπάρον (58-53), ωστόσο η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ απάντησε άμεσα με ένα σερί  10-0 περνώντας αυτή μπροστά με 5 (58-63). H Τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 2, Ζαχάροφ, Πάνγκος 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 7 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τόμας 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 7 (1), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 7 (1), Πόιθρες 2 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Βέστερμαν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μαχμούτογλου 2, Πιερ 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Μπαρτέλ 15 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βέσελι 17 (7/13 δίποντα, 3/4 βολές), Έντι 6 (1), Ντίξον 11 (2), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας 6.

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…