Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74: Πράσινο ξέσπασμα!

Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74: Πράσινο ξέσπασμα!

nedovic pao iraklis

Την έβδομη νίκη του σε ισάριθμα ματς της Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 106-74 επί του Ηρακλή στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Ο Γηραιός ήταν ανταγωνιστικός σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ξέσπασμα του Τριφυλλιού στην τρίτη περίοδο (31-15) και έκλεισε με ήττα το 2020.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για της δύο ομάδες με το σκορ να είναι ψηλό. Και τον Παναθηναϊκό να απαντά με συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς στο αρχικό  2-5 του Γηραιού (13-9). Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 8 πόντους με κάρφωμα του Παπαγιάννη (19-11) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 5 με τον Χάτσερ (20-15).Ο Γηραιός κατάφερε να μειώσει στους 3 με τον Τσαϊρέλη δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (24-21), με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους για να δώσει στην ομάδα του αέρα 8 πόντων (31-22).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 12 πόντους μετά από έμμεσο τρίποντο του Καλαϊτζάκη (39-27), για να απαντήσει ο Χάνλαν με το πρώτο του τρίποντο (39-30). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με την διαφορά να κυμαίνεται από τους 7 μέχρι τους 12 πόντους, με τον Ηρακλή να βρίσκει λύσεις με τους Σαγκς και Χάνλαν. O Ηρακλής κατάφερε και μείωσε στους 5 πόντους την διαφορά με τρίποντο του Σαγκς (46-41), ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να περάσει μπροστά με λέι απ του Αμερικανού (48-49), με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τρεις πόντους προβάδισμα μετά από καλάθι του Φόστερ στην εκπνοή (52-49).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην επανάληψη και κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι. Με πλουραλισμό στην επίθεση και συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (78-59), κλείνοντας το δεκάλεπτο με το τρομερό επιμέρους 31-14 για το 83-64.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Πράσινους να ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά και να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

Παναθηναϊκός  (Βόβορας): Παπαγιάννης 20 (10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Γουάιτ 6 (2).

Ηρακλής (Καλύβας): Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ριμπάουντ), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τρίποντα).

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93

Έφτασε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι… Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε …