Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Ναντέρ – Προμηθέας Πάτρας 91-70: «Βαριά» ήττα στη Γαλλία

Ναντέρ – Προμηθέας Πάτρας 91-70: «Βαριά» ήττα στη Γαλλία

promitheas 2

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Προμηθέας Πάτρας στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε από τη Ναντέρ με 91-70. Οι Πατρινοί στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν και γνώρισαν βαριά ήττα.

Η Ναντέρ ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 6-0, αλλά ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και μείωσε στον έναν πόντο με δικό του σερί (6-5). Ο Μίλερ ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα της Πάτρας, καθώς με πέντε πόντους ηγούνταν επιθετικά των φιλοξενούμενων (9-9).

Προμηθέας βρήκε λύσεις επιθετικά και με τρίποντο του Αγραβάνη προηγήθηκε με 14-11, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα (14-14). Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής συνέχισε να σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-21).

To ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (25-27). Ο Μίλερ ήταν κορυφαίος για τους Πατρινούς, αλλά ο Ουόρεν έκανε μεγάλη ζημιά στον Προμηθέα και με εννιά πόντους έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (39-32). Οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-38).

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο τη μείωση του σκορ και την ανατροπή. Η Ναντέρ, όμως, δεν είχε τέτοια διάθεση και κράτησε σε απόσταση τους παίκτες του Μάκη Γιατρά (54-45). Tα επιθετικά προβλήματα των Πατρινών συνεχίστηκαν και παρότι ο Μίλερ έκανε φιλότιμες προσπάθειες, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν κάτι από το ματς (69-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει και η Ναντέρ κράταγε εύκολα το προβάδισμα της. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 20 πόντους κάποια στιγμή (84-64) και τελικά οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 49-38, 69-54, 91-70
Ναντέρ (Ντοναντό): Μπερχανεμεσκέλ 21 (4), Φορτάς, Φεβριέρ 4, Μπουκέτ 4, Κορντινιέρ 10 (2), Κάμπα 8, Κόνκλιν 20, Ουεμπανιάμα, Στόουν 15 (3), Ουόρεν 9 (1)
Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 7, Λούντζης 5, Τζέιμς, Αγραβάνης 11 (1), Γκάρετ 9 (1), Φαγιέ 4, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 7 (8ριμπ., 7ασ.), Μίλερ 16 (1), Ραντίσεβιτς 3 (1), Μαντζούκας 2, Τανούλης