Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76: Καθάρισε ο Μπράιαντ

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76: Καθάρισε ο Μπράιαντ

maccabi erithros

Την τέταρτη νίκη της σε 12 παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Μακάμπι, καθώς επικράτησε με 81-76 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Τελ Αβίβ. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους, και ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και καθοριστικό τον Ελαία Μπράιαντ με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του στο φινάλε

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, και κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους λίγο πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου (9-16). Η Μακάμπι στην συνέχεια αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Χάντερ ανέτρεψε στο εις βάρος της σκορ και πέρασε μπροστά με 20-18 με καλάθι του Ντόρσεϊ. Ο Λόιντ ισοφάρισε με βολές, ωστόσο ο Ουίλμπεκιν έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου (23-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με αφετηρία την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Ντόρσεϊ (31-23) λστα μισά της περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και δεν άφησε την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές, και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στους τρεις, για το 41-38 του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη και μέσα σε μόλις τρία λεπτά κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με καλάθι του Χάντερ (50-39) τρέχοντας ένα επιμέρους 9-1. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνήλθαν γρήγορα από το σοκ και με αφετηρία την άμυνα τους στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τον Ρότσετι για το 56-55 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε χαρακτηριστικά ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο (66-66) μετά από τέσσερα λεπτά. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με το παιχνίδι να παραμένει για αρκετή ώρα στην μία κατοχή, Με τον Μπράιαντ να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στους Ισραηλινούς με σουτ τριών πόντων τρία λεπτά πριν το τέλος (75-70), ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Μπράιαντ έδωσε τέλος στο ματς (78-71), με το τελικό σκόρ να είναι 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55,81-76

Μακάμπι  (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 23 (4/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζόουνς 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλοϊάρο 3 (1/5 τρίπντα), Χάντερ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάσπι 4, Ντόρσεϊ 4, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Μπέντερ (7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζίζιτς 4.

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστ 4 (0/3 τρίποντα), Ο’Μπράιαντ 13 (0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόλντεν 3 (1/7 σουτ), Λόιντ 24 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 14, Λάζιτς, Ριθ, Ντόμπριτς 4 (1), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (5 ριμπάουντ), Κούζμιτς 3, Τέρι 2.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…