Κεντρική Basket League Άρης – Κολοσσός 74-84: Απόδραση από το Παλέ με σούπερ Γκόινς!

Άρης – Κολοσσός 74-84: Απόδραση από το Παλέ με σούπερ Γκόινς!

goins kolossos aris

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στην φετινή Basket League γνώρισε ο Άρης, ο οποίος έχασε με 84-74 από τον Κολοσσό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι Ροδίτες είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς βρήκαν λύσεις όσες φορές ο Άρης πλησίασε και έφτασαν στο 4ο συνεχόμενο “διπλό” τους στο Παλέ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κένι Γκόινς, ο οποίος σταμάτησε στους 34 πόντους, έχοντας μόλις ένα χαμένο σουτ και μια χαμένη βολή ( 7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές), με τον Άρτις να ακολουθεί με 20. Για τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσάλμπερς με 19 πόντους, με τον Νεκόζι να ακολουθεί με 15.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι αφού μετά από τρία λεπτά αγώνα κατάφεραν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα, έχοντας 3/3τρίποντα (3/13), αναγκάζοντας τον Σάββα Καμπερίδη να καλέσει πολύ γρήγορα τάιμ άουτ. O Άρης στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στους 6 πόντους με τον Τσάλμερς (9-15), έχοντας ένα επιμέρους 6-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι μίας κατοχής με συνεχόμενες βολές δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (16-19), με τον Ντεκόζι να φέρνει το παιχνίδια στα ίσα (20-20), και τον Ζάρα να διαμορφώνει το 20-22 του δεκαλέπτου.

O Άρης κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Λιτλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-22), με τους Ροδίτες να αντιδρούν άμεσα με ένα σερί 9-0 για να πάρουν προβάδισμα 8 πόντων (23-31). Οι Κίτρινοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους πέντε πόντους με τρίποντο του Τσάλμερς (28-33), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν εκ νέου σε διψήφια διαφορά με τον Καντέρ (30-41) με ένα επιμέρους 2-8. Ο Τσάλμερς με νέο τρίποντο μείωσε σε 33-41 με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 35-43.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, και τους Ροδίτες να διατηρούν την διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν  πρωταγωνιστής των Κίτρινων στην τρίτη περίοδο, κρατώντας τον άρη στο παιχνίδι με τον Γκόινς να κάνει το +10 για τον Κολοσσό (44-54) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. O Τσάλμερς με τρίποντο μείωσε στους 8 (47-55) με τον Άρτις να απαντά για τους Ροδίτες (47-58), με το δεκάλεπτο να κλείνει με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να έχει αέρα 12 πόντων (49-61).

O Άρης κατάφερε με συνεχόμενα τρίποντα από τους Ντεκόζι και Λίτλ να μαζέψει την διαφορά στα μισά έξι λεπτά πριν το φινάλε (58-64). Οι Ροδίτες εκμεταλλευόμενοι το κοντό σχήμα του Άρη έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Καντέρ να κάνει το 9 για την ομάδα του, με τον Γκόινς να κάνει το +11 λίγο αργότερα (58-69). Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην διεκδύκηση της νίκης με τους Ροδίτες να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-43, 49-61, 74-84

Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Τσάλμερς 19 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντεκόζι 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτης 5 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 14 (4/8 τρίποντα).

Κόλοσσος (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Άρτις 20 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λιάπης (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (9 ριμπάουντ), Γκόινς 34 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Καμαριανός 2, Αρσενόπουλος, Μπιλλής, Ζάρας 8 (0/5 τρίποντα), Τούμπα 4 (1/1 δίποντο, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ).

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…