Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 79-63

Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 79-63

carlos alocen real madrid eb20

Εύκολο έργο είχε η Ρεάλ Μαδρίτης στην αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε με 0-0. Οι γηπεδούχοι σε όλο το ματς είχαν τον έλεγχο. Η «Βασίλισσα» από το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά και δεν την έχασε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (10-8). Σ΄εκείνο το σημείο η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την απόδοση της και με ένα μικρό σερί 6-0 κατάφερε να προηγηθεί με double score (16-8). H oμάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ αντίθετα η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν τραγική και δέχθηκε συνολικά 29 πόντους (29-18).

Η Μακάμπι βελτίωσε την εικόνα της στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να δεχθεί δύο πόντους σε τέσσερα λεπτά και μείωσε σε 31-23. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Ρεάλ βρήκε λύσεις και ανέκτησε τη διψήφια διαφορά της (35-25). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η «Βασίλισσα» είχε τον πλήρη έλεγχο και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 45-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Σκότι Ουιλμπέκιν προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά απέναντι του βρισκόταν ο εκπληκτικός Ντεκ. Ο Αργεντινός ήταν σε μεγάλο βράδυ για τη Ρεάλ Μαδρίτης και διατήρησε τη διψήφια διαφορά για την ομάδα του (62-50).

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε το προβάδισμα της και τελικά πήρε τη νίκη με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32, 62-50, 79-63
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 15 (7ριμπ.), Ρούντι 5 (1), Αμπάλντε 7 (1), Καμπάτσο 9 (12ασ.), Λαπροβίτολα, Αλοθέν 3 (1), Ντεκ 16 (6ριμπ.), Γκαρούμπα 2, Κάρολ, Ταβάρες 10 (8ριμπ.), Γιουλ 10, Τόμπκινς 2
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Ουιλμπέκιν 18 (2), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο, Χάντερ 5, Κοέν, Ντόρσεϊ 6 (1), Μπλέιζερ, Μπέντερ 7 (1), Σαχάρ, Ζίζιτς 14 (10ριμπ.), Αλμπέρ.

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…