Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 74-59

Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 74-59

vladimir lucic fc bayern munich eb20

Την πέμπτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου επικρατώντας με 74-59 επί του Ερυθρού Αστέρα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρεις περιόδους, ωστόσο η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 19-8, έφτασε στην νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι διατηρούσε μικρά προβαδίσματα σε όλη την διάρκεια του με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με συνεχόμενους πόντους του Ο’ Μπράιαντ (14-14). Ο Ρέινολντς με δύο απανωτά καλάθια έδωσε αέρα 4 πόντων στην γερμανική ομάδα για το 18-14 του δεκαλέπτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά και να καταφέρνουν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον Λόιντ (24-26). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με τους Μπόλντγουιν και Λούτσιτς πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού (33-31).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό και στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, και τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα 7 πόντων μετά από καλάθι του Λούτσιτς. Οι σέρβοι στην συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 15-4 παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων (42-46), με τον Αντρέα Τρινκέρι να καλεί τάιμ άουτ. Η γερμανική ομάδα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ καταφέρνοντας να κλείσει το δεκάλεπτο με αέρα 4 πόντων μετά από τρίποντο του Μπόλντγουιν.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε, βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα και με ένα επιμέρους 19-8 έφτασε στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-31, 55-51, 74-59

Μπάγερν (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπάλντουιν 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 8 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 4 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούτσιτς 12 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Τσίπσερ 4, Τζόνσον 4, Σίσκο 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκραντ 6 (2)

Ερυθρός Αστέρας  (Τζόρτζεβιτς): Ρότσεστι, Ο’ Μπράιαντ 17 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χολ 8 (2), Γουόλντεν 12 (1), Λόιντ 9 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς, Ριθ, Ντόμπριτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Κούζμιτς, Τέρι 6 (6 ριμπάουντ)

Κάτας: «Για να κερδίσεις στο ΟΑΚΑ πρέπει να είσαι 40 λεπτά συγκεντρωμένος»

Στην έλλειψη συγκέντρωσης της Μακάμπι αναφέρθηκε ο Οντέντ Κάτας. Ο τεχνικός της Μακάμπι Τε…