Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Αυστρία – Σλοβενία 64-77: Καθάρισαν από το ημίχρονο οι Σλοβένοι

Αυστρία – Σλοβενία 64-77: Καθάρισαν από το ημίχρονο οι Σλοβένοι

βblazic

Την τρίτη νίκη της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε η Σλοβενία επικρατώντας με 77-64 επί της Αυστρίας, η οποία ακόμα δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης. Οι Σλοβένοι έστησαν ένα πραγματικό πάρτι στην αναμέτρηση καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πετυχαίνοντας νταμπλ σκορ (50-25).

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο Γκρέγκορ Χρόβατ, ο οποίος ανήκει στην αντίπαλο της ΑΕΚ στο BCL, Σολέ, και πέτυχε 16 πόντους κατεβάζοντας και 8 ριμπάουντ, με τον Γιάκα Μπλάζιτς να ακολουθεί με 14 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βουγιόσεβιτς, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 25-50, 40-61, 64-77