Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Ζενίτ 66-73: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τους Ρώσους

arturas gudaitis zenit st petersburg eb20 1

Την τέταρτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζενίτ, καθώς κέρδισε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 73-66. Η ρωσική ομάδα από το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του σκορ και δεν τα έχασε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Λάμερς και Χόλινς ήταν οι πρωταγωνιστές εκατέρωθεν, καθώς είχαν γρήγορα γρήγορα από τέσσερις πόντους (4-6). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο ματς με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (10-12). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και γι αυτό το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, ενώ οι δύο ομάδες ήταν και αρκετά άστοχες, καθώς ξεκίνησαν με 0/16 σουτ!

Η Ζενίτ στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε κατά πολύ και άλλαξε την εικόνα του ματς. Η ρωσική ομάδα πάτησε γκάζι και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να χτίσει μία διαφορά εννιά πόντων (20-29). Η άμυνα της ομάδας του Πασκουάλ ήταν υποδειγματική, καθώς δέχθηκε μόλις 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η αστοχία της, όμως, στην επίθεση δεν της επέτρεψε να κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο εικοσάλεπτο (22-33).

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη και η διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (31-42). Η Άλμπα έδειξε σημάδια ζωής στα τελευταία λεπτά της περιόδου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (43-51) και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Η γερμανική ομάδα προσπάθησε να ρίξει περαιτέρω τη διαφορά, αλλά η Ζενίτ άντεξε και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (53-61). Η ρωσική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος κι έτσι πανηγύρισε τη νίκη με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 22-33, 43-51, 66-73
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 4, Σίβα 8 (8ασ.), Γκίφι 6, Έρικσον 4, Μάτισεκ 6 (2), Σνάιντερ, Φοντέκιο 2, Τίμαν 6, Γκρέιντζερ 7 (1), Σίκμα 8, Λάμερς 15 (10ριμπ.)
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς, Πάνγκος 4 (8ασ.), Φριντζόν, Χόλινς 6, Τόμας 17 (1), Μπάρον, Κβοστόφ 2, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 9 (1), Πόιθρες 6, Πονίτκα 14 (1), Γκουντάιτις 16

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…