Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Χάποελ Χολόν 100-96

ΑΕΚ – Χάποελ Χολόν 100-96

aek

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Χάποελ Χολόν στο ΟΑΚΑ, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League.

Η Ένωση επικράτησε με 100-96, χάρη στο φονικό ένστικτο του Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Εξαιρετικό το σύνολο του Στέφανου Δέδα. Κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ και λίγο έλειψε να φύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Ο Kιθ Λάνγκφορντ διέλυσε την άμυνα των Ισραηλινών, μετρώντας 30 πόντους και τρία μεγάλα τρίποντα στο φινάλε «καθαρίζοντας» για την ομάδα του. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μορέιρα (18π.-10 ριμπ.) και Γκίκας (15π.-9 ασ.).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 19-7, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες της Χάποελ Χολόν έκαναν… πάρτι με την κάκιστη άμυνα της Ένωσης και βρέθηκαν να προηγούνται με 11 πόντους (27-38) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να βρίσκει την Ένωση στο -2 (50-52), χάρη στο επιθετικό ταλέντο των παικτών του Παπαθεοδώρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 86-79, αλλά η Χάποελ επέστρεψε με δύο τρίποντα του Πνίνι (86-85).

Ο Λάνγκφορντ έστειλε τον Χάουελ στον πάγκο με πέμπτο φάουλ και τη διαφορά στους πέντε (95-90) με δύο διαδοχικά τρίποντα, 1:41 πριν το τέλος. Με 4/4 βολές του Χάρις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, 95-94, στα 43,8’’. Ο Λάνγκφορντ όμως με νέα «βόμβα», στα 23’’, έγραψε το 98-94, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6 (3/3 δίποντα), Λάνγκφορντ 30 (9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ζήσης 9 (2), Γκίκας 15 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Ματσιούλις, Μορέιρα 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σλότερ 4

ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Χάρις 27 (3/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τζόνσον 14 (2), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2), Πνίνι 14 (3/4 τρίποντα), Μπουρντιγιόν 11 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Χάουελ 5 (2/7 σουτ), Γουόρκμαν 4