Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 100-82

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 100-82

jaycee carroll real madrid eb20 e1604007642611

Τέλος στο αρνητικός σερί της στην φετινή Ευρωλίγκα έβαλε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 100-82 επί της Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παρά το πολύ καλό ξεκίνημα, δεν εμφανίστηκε στο παρκέ στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο ήταν σοβαρή στην επανάληψη και με ηγέτη στην επίθεση τον Τζέι Σι Κάρολ (19π) έφτασε στην νίκη.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι Ισπανοί στην αναμέτρηση και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Κάρολ και Ράντολφ κατάφεραν πολύ γρήγορα να φτάσουν την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (13-4). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Μπόλντγουιν και Τόμας, ωστόσο οι γηπεδούχοι με νέο σερί πήγαν στο +11 με το δεύτερο καλάθι του Ταβάρες (23-12). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους στο +10 μετά από εύστοχες βολές του Τόμπκινς (27-17).

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο ματς στην δεύτερη περίοδο και τα κατάφερε με τον Μπόλντογουιν να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους (33-28) και τους Μπαμπ και Τόμας να ολοκληρώνουν το come back για το 35-36. Από εκείνο το σημείο και μετά η ισπανική ομάδα ισορρόπησε ο παιχνίδι και βάζοντας φρένο στον φρενήρη ρυθμό των Γερμανών, καταφέρνοντας μάλιστα να πάει με προβάδισμα 4 πόντων στα αποδυτήρια χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Γιουλ (49-45).

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μπόλντγουιν ήταν μόνιμη απειλή για την άμυνα της «βασίλισσας» με τον Κάρολ να είναι εξίσου αποτελεσματικός στην απέναντι μεριά. Μάλιστα, ο σουτέρ της Ρεάλ με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να δώσει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (65-57). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με 70-61.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν τέλος στις όποιες ελπίδες των Γερμανών για ανατροπή, και τα κατάφεραν ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους (86-70) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η γερμανική ομάδα δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει πραγματικά στην διεκδίκηση της νίκης για να έρθει το τελικό 100-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-45, 70-61, 100-82

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 9 (3/5 τρίποντα), Αμπάλντε 10 (4/4 δίποντα), Καμπάσο 5 (6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Γκαρούμπα 8 (1), Κάρολ 19 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Ταβάρες 6, Γιουλ 14 (3/4 τρίποντα), Τόμπκινς 16 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάλντουιν 18 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπρέι, Ρέινολντς 15 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμας 9, Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι 2, Τζέντοβιτς 8 (1), Τσίπσερ 8 (2), Τζόνσον 6 (5 ριμπάουντ), Σίσκο 4 (1)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/3)

Τα «φώτα» σε Ολυμπιακό και Περιστέρι «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (19/…