Κεντρική Διεθνή Προμηθέας – Ναντέρ 88-72

Προμηθέας – Ναντέρ 88-72

PROMITHEAS NANDER

Την δεύτερη νίκη του στο φετινό Γιούροκαπ πήρε ο Προμηθέας επικρατώντας με 88-72 επί της Ναντέρ στο «Δημήτρης Τόφαλος». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα στο δεύτερο φτάνοντας στην νίκη. Μεγάλη εμφάνιση από τους Γιαννόπουλο και Μίλερ που είχαν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ στις 11 ασίστ σταμάτησε ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους Πατρινούς να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και τους Γάλλους να μένουν κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε αέρα 5 πόντων με καλάθι και φάουλ του Αγκμπελέσε (13-8) στο 4’ με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με τον Κάμπα να πετυχαίνει το 4ο καλάθι του στο παιχνίδι.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διευρύνουν το σερί τους περνώντας μπροστά με 4 (15-19) με τον Προμηθέα να απαντά με τους Μίλερ και Ραντίσεβιτς μειώνοντας σε 18-19. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν διαρκώς το προβάδισμα και τον ρυθμό του αγώνα να είναι ιδιαίτερα γρήγορος. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Κορντινιέ (27-29) με τον Ντελρόι Τζέιμς να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια για το 31-29.

Λίγο αργότερα ο και πάλι ο Αμερικανός ευστόχησε από την περιφέρεια δίνοντας αέρα 5 πόντων στους Πατρινούς (37-32) με τους Γάλλους να φέρνουν ξανά το παιχνίδι στα ίσα 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα (44-44). Ο Χάρης Γιαννόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του δίποντο διαμόρφωσε το 46-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να βελτιώνουν αισθητά την άμυνα τους και σταδιακά να χτίζουν μια υπέρ τους διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Γάλλοι έμειναν για 4 λεπτά χωρίς καλάθι με τον Προμηθέα να τρέχει ένα 7-0 σερί (53-44). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ καταφέρνοντας να πάνε στο +12 (61-49), με τους Γάλλους να μειώνουν στους 7 για το 63-56 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας να πάνε και πάλι στο +12 (68-56) με τον Μίλερ, για να απαντήσουν με δικό τους σερί 8-0 οι Γάλλοι μειώνοντας στους 5 (68-63). Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα και με μεγάλο τρίποντο του Γιαννόπουλου πήγαν και πάλι στο +12 (78-66). Οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ aαλλά οι πατρινοί διεύρυναν την διαφορά για το τελικό 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72

Προμηθέας Πάτρας  (Γιατράς): Αγκμπελέσε 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Φαγέ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Μάντζαρης (11 ασίστ), Γιαννόπουλος 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 19 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντίσεβιτς 7 (7 ασίστ)

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Μπερχανεμέσκελ, Μπάικς (0/7 σουτ), Φορτάς, Φεβριέ 3 (1), Μπουκέ 2 (1/5 δίποντα), Κορντινιέ 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπά 20 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κονκλέν 2, Στόουν 16 (1/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόρεν 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…