Κεντρική Elite League Παγκράτι – Ολυμπιακός Β’ 88-77

Παγκράτι – Ολυμπιακός Β’ 88-77

OLYMPIACOS NIKOLAIDIS

Η ξέφρενη πορεία του Παγκρατίου στο πρωτάθλημα της Α2 συνεχίζεται. Οι “ροσονέρι” έκαναν την έκπληξη, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 88-77 στο Μετς, για την πέμπτη αγωνιστική.

Το Παγκράτι υποχρέωσε τους Πειραιώτες στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα κι ανέβηκε στο 4-1, αφήνοντας στο 3-1 τον Ολυμπιακό.

Καθοριστική στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος, όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-14 και ξέφυγαν με 7 πόντους (65-58), ενώ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στο καλάθι (74-72) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια δέχθηκε ένα 8-0 (82-72) από το Παγκράτι που “τελείωσε” οριστικά το παιχνίδι.

Τρομακτική εμφάνιση από τον Γκαβασιάδη, ο οποίος έκανε double-double με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Νικολαΐδης έκανε τα πάντα στο παρκέ, μετρώντας 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Τον ακολούθησε ο Μελισσαράτος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-44, 65-58, 88-77.
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 10 (1), Ωνάσογλου 12 (2), Ματαλιωτάκης 6 (1), Ξύδης 11, Καραμαλέγκος 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Δόξας 13, Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 22 (2), Ρετσινάς.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 3 (1), Νικολαΐδης 21 (2), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 12 (3), Κάδρας, Χρηστίδης 2, Τσάμης, Μελισσαράτος 17.