Κεντρική Basket League Προμηθέας – Ήφαιστος 81-61

Προμηθέας – Ήφαιστος 81-61

promitheas lavrio

Επιβλητική νίκη πήρε ο Προμηθέας απέναντι στον Ήφαιστο στο «Δημήτρης Τόφαλος» επικρατώντας με 81-61 για την 18η αγωνιστική της basket league. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν καταιγιστικοί επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την πρώτη περίοδο (27-8) και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Αυτή η νίκη σε συνδυασμό με την ήττα του Περιστερίου από το Λαύριο φέρνει τους Πατρινούς μόνους τους στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-6.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους Πατρινούς να παίρνουν το προβάδισμα με το δεύτερο τρίποντο του Μάντζαρη (6-4). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Μαυρκεφαλίδη (19-8). Ο Έλληνας σέντερ ήταν εξαιρετικός και με ακόμα 5 προσωπικούς πόντους εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους (24-8), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 27-8 με τρίποντο του Μαντζούκα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους με τους Κατσίβελη και Τζόουνς, με τον Ήφαιστο να μειώνει με τρίποντο του Πελεκάνου και λέι απ του Τέρνερ (30-15). Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα με τον Κασελάκη να κάνει το +21 με σουτ από την περιφέρεια (39-18). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με αιχμή στην επίθεση τον Πελεκάνο (9 πόντοι με 3/3 τρίποντα) μείωσαν στους 13 για το 41-28 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στην επανάληψη και κατάφεραν να πάνε και πάλι την διαφορά στους 20 πόντους με τον Αγραβάνη στο 25’ (56-36), έχοντας ένα επιμέρους 15-8, ενώ λίγο αργότερα ο Μπάμπ έκανε το +23 για την ομάδα του με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο (59-36). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να μειώσουν με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 64-41.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με τον Προμηθέα να φτάνει σε μια πολύ άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61