Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Χίμκι 80-77

Μακάμπι – Χίμκι 80-77

hunter maccabi

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι που μετά την ήττα από την Ρεάλ επικράτησε με 80-77 επί της Χίμκι στο Τελ Αβίβ για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ρωσική ομάδα έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παίρνοντας διαφορές μέχρι και 13 πόντων, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επανάληψη και κατάφεραν να πάρουν την 15η νίκη τους στην διοργάνωση.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων με τρίποντο του Μόνια στο 2ο λεπτό (2-8). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν σε απόσταση βολής με τον Έισι να ευστοχεί από την περιφέρεια (9-10), για να απαντήσει ο Τίμα με το δεύτερο του τρίποντο. Ο Σβεντ με έμμεσο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +7 στο πεντάλεπτο (11-18) με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 7-2 μειώνοντας στο καλάθι (18-20). Η ρωσική ομάδα ανέβασε στροφές στο φινάλε του δεκαλέπτου περνώντας αέρα 8 πόντων με τον Σβεντ για το 20-28 της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι με έμμεσο τρίποντο του Ρέινολντς (31-33) τρέχοντας ένα επιμέρους 11-5. Η ρωσική ομάδα απάντησε με 9-0 σερί φτάνοντας την διαφορά στους 11 πόντους (31-42). Ο Αβντίγια μείωσε στους 9 βάζοντας τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων, με την διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή των 13 πόντων μετά από καλάθι του Τϊμα (34-47), για να μειώσει και πάλι ο Αβντίγια στο 36-47 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι έκανε την αντεπίθεση της στο ξεκίνημα της επανάληψης και έφερε το παιχνίδι στο καλάθι με συνεχόμενους πόντους από Μπράιαντ και Χάντερ (45-47), για να περάσει μπροστά με τρίποντο του Έισι (48-47) έχοντας ένα σερί 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο της περιόδου. Η ομάδα του Κουρτινάιτις ισορρόπησε στην συνέχεια και πέρασε και πάλι μπροστά με τρεις με τον Γερέμπκο (52-55) με τους Κοέν και Καλοϊάρο να κάνουν το 56-55. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (60-60) μετά από τρίποντο του Τζάκσον.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τον Αβντίγια να δίνει προβάδισμα 3 πόντων στην Μακάμπι με το πρώτο του τρίποντο (70-67) στο 34’, για να απαντήσει ο Γερέμπκο κάνοντας το 70-70. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Σβεντ 2’46’’ πριν το τέλος (74-76)  για να απαντήσει ο Ντόρσεϊ με σουτ από την περιφέρεια (77-76). Ο Μπράιαντ ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων κάνοντας το 79-77, με τον Σβεντ να αστοχεί σε τρίποντο που επιχείρησε για να έρθει η νίκη για την Μακάμπι με το τελικό 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-47, 60-60, 80-77

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 21 (7/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έισι 6 (6 ριμπάουντ), Ρέινολντς 7 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 10 (5/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοέν 6 (3 ριμπάουντ), Αβντίγια 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάκσον 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντόρσεϊ 12 (4/8 τρίποντα), Κοέν.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 18 (2/9 τρίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπούκερ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τίμα 13 (2/10 τρίποντα), Καράσεφ 2, Ζάιτσεφ  2, Βιάλτσεφ 4 (4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 17 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόνια 3 (1), Γιόβιτς 11 (2).

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…