Κεντρική Basket League Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ 77-69

Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ 77-69

68c3d796 ifaistos

Την 11η νίκη του στην φετινή basket league πανηγύρισε ο Ήφαιστος, επικρατώντας με 77-69 επί του ΠΑΟΚ στην Λήμνο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της basket league. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα ωστόσο δεν άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέταρτο γνωρίζοντας την 14η ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδια στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με 4 μετά από τρίποντο του Μαργαρίτη με την συμπλήρωση του πρώτο πεντάλεπτου (8-12). Ο δικέφαλος του βορρά ανέβασε την διαφορά στους 7 (12-19) με καλάθι του Ουίλιαμς, με τους νησιώτες να απαντούν με τρίποντο του Χαριτόπουλου (15-19). Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου το οποίο βρήκε τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 4 (18-22).

O ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά και πάλι στους 7 πόντους με με τον Ουίλιαμς (23-30), ενώ λίγο αργότερα και πάλι ο Αμερικανό έκανε το +9 για την ομάδα του (25-34). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν στους 4 (30-34), ενώ διαδοχικά τρίποντα από Τέρνερ και Σταμάτη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (36-36). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα με τον Χαριτόπουλο να δίνει βραχεία κεφαλή στην ομάδα του (41-40) με εύστοχο τρίποντο.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα 8 πόντων με τον Έβανς (49-41). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σόρτερ έτρεξε ένα σερί 10-0 περνώντας μπροστά με 2 (49-51). Οι ισορροπίες του αγώνα δεν άλλαξαν μέχρι το φινάλε της περιόδου η οποία βρήκε στο +1 τον ΠΑΟΚ (55-56).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και με ένα 9-0 σερί πέρασαν μπροστά με 8 (64-56). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε ποτέ να μειώσει παραπάνω από τους 6 πόντους με τον Ήφαιστο να φτάνει στην 11η νίκη του με το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69