Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ζαλγκίρις 96-91

Εφές – Ζαλγκίρις 96-91

vasilije micic anadolu efes istanbul eb19

Τις 21 νίκες σε 24 παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα έφτασε η Εφές επικρατώντας με 96-91 επί της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, με όπλο το φοβερό ποσοστό της πίσω από τα 6,75 (), ωστόσο στο φινάλε μίλησε η ποιότητα των παικτών του Αταμάν, που κατάφεραν να περάσουν μπροστά για να φτάσουν σε μια δύσκολη νίκη.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 0-8 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε δια χειρός Πλάις στο 4’, με τον Σιμόν να μειώνει σε 4-8. Η τουρκική ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Πλάις (14-13), με τον Χέιζ να απαντάει με το πρώτο προσωπικό του τρίποντο (14-16). Το δεκάλεπτο έληξε με την Εφές να μειώνει στον πόντο με τον Μίσιτς για το 19-20.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Σίγκλετον (25-20), με την Ζαλγκίρις να απαντάει με Λεκαβίτσιους και Λεντέι (25-25). Ο Σίγκλετον έδωσε αέρα 4 πόντων στους Τούρκους (35-31), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 9-0 για να περάσουν μπροστά με 5 (35-40) με τρίποντο του Ρίβερς. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Πλάις στο τελευταίο λεπτό (40-40) με τον Ρίβερς να ευστοχεί για τρίτη φορά από τα 6,75 διαμορφώνοντας το 40-43 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6 πόντους με καλάθι του Ουλανόβας στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους Τούρκους να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με τον Μίσιτς λίγο αργότερα (48-48). Οι Λιθουανοί ήταν πάρα πολύ εύστοχοι στο μακρινό σουτ με αποτέλεσμα να καταφέρουν να μείνουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων με βολές του Ουλανόβας δυο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τους Μίσιτς και Λάρκιν καταφέρνοντας να μειώσουν στο καλάθι για το 63-65 του δεκαλέπτου.

H Ζαλγκίρις πήρε και πάλι αέρα 6 πόντων μετά από τρίποντα των Ρίβερς και Λεντέι (65-71), ωστόσο στην συνέχεια Σιμόν και Λάρκιν ανέλαβαν δράση πετυχαίνοντας 8-0 σερί για να περάσει μπροστά η Εφες (73-71). Ο Λεντέι με το τρίτο του τρίποντο έβαλε και πάλι σε ρόλο οδηγού την ομάδα του (73-74) με τους Τούρκους να περνούν μπροστά με 4 μετά από καλάθι του Σίγκλετον λεπτά πριν το τέλος, ενώ η διαφορά πήγε στους 7 με τρίποντο του Σιμόν λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά κάτω από τους 4 πόντους με την Εφές να φτάνει στην νίκη με το τελικό 96-91.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 25 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 11/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 9 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μοερμάνι, Πλάις 15 (7/8 δίποντα), Μίτσιτς 22 (3 τρίποντα, 3 ασίστ), Άντερσον, Πίτερς, Σιμόν 15 (2)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 9 (3), Ρίβερς 21 (6), Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέις 11 (3), Γιανκούνας, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 4, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 22 (6/8 δίποντα, 3/3 τ΄ριποντα), Ουλανόβας 12 (2).

Τενερίφη – Περιστέρι 97-93

Έφτασε μέχρι τέλους αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι… Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε …