Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Βιλερμπάν 108-79

Χίμκι – Βιλερμπάν 108-79

jonas jerebko khimki moscow region eb19 1

Ακόμη μία νίκη στη “μάχη” που δίνει για την πρόκριση της στα playoffs της Ευρωλίγκα πήρε η Χίμκι. Η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση κόντρα στη Βιλερμπάν και κατάφερε να πάρει εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα (108-79).

Η Χίμκι ξεκίνησε φανταστικά την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με 8-0. Η ρωσική ομάδα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και με τρίποντο του Τίμα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (18-7). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 63 πόντους (35-28).

Οι παίκτες του Κουρτινάιτις συνέχισαν να κυμαίνονται σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και με κορυφαίους τους Σβεντ, Γερέμπκο και Τίμα διατήρησαν την μεγάλη διαφορά τους (53-33). Η ρωσική ομάδα ήταν φανταστική σε άμυνα και επίθεση, σημείωσε και στη δεύτερη περίοδο τριάντα πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 πόντους (65-42).

Η Βιλερμπάν στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους (85-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Χίμκι τελικά πήρε τη νίκη με 108-79.

Τα δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79
Xίμκι (Κουρτινάιτις): Ρόμπινσον 1, Σβεντ 24 (13 ασ.), Κράμερ 11 (1), Μπούκερ 17 (1), Τίμα 14 (4), Καράσεφ, Βιάλτσεφ, Γερέμπκο 18 (2), Γκιλ 9 (1), Γιόβιτς 3, Μπέρτανς 11 (3)
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τέιλορ 5 (1), Γιεκίρι 10, Καουντί 4, Μαλεντόν 1, Μπέρι 6 (2), Λομάζ, Νουά 10 (2), Ντιό 8 (2), Μπακό 7, Λάιτι 12 (1), Στρέιζελ 2, Πέιν 14 (2)