Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 69-78

Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 69-78

jonas jerebko khimki moscow region eb19

Κεφάλι δεν μπορεί να σηκώσει η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς ηττήθηκε στην Ιταλία και από τη Χίμκι με 78-69. Η ρωσική ομάδα με μία εξαιρετική τρίτη περίοδο κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ και δεν τα έχασε μέχρι και το φινάλε του ματς. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σβεντ και Γερέμπκο.

Η Χίμκι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της. Η ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (16-21). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε. Η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στον έναν πόντο (38-39).

Η άμυνα της ρωσικής ομάδας όμως ήταν πραγματικά εξαιρετική. Στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 13 πόντους και η Χίμκι έχτισε μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (51-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και τελικά πήραν τη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-39, 51-59, 69-78