Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Βαλένθια 75-84

Χίμκι – Βαλένθια 75-84

joan sastre valencia basket eb19 e1579027086462

Την 9η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Βαλένθια επικρατώντας με 84-75 επί της Χίμκι μέσα στην Μόσχα. Με αυτή την νίκη οι “νυχτερίδες” πέρασαν τους Ρώσους στην βαθμολογία της διοργάνωσης με ρεκόρ 9-1ο και είναι ένα βήμα πιο κοντά στην είσοδο τους στα πλέι οφ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο με το (10-13). Στην συνέχεια οι νυχτερίδες πάτησαν το γκάζι και πήραν διαφορά 13 πόντων (29-16) με τρίποντο του Σάστρε για να μειώσει στους 10 (29-19) με δικό του τρίποντο ο Σβεντ. Οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν ακόμα περισσότερο την διαφορά για το 23-29 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο σοβαροί στην άμυνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ με καλάθι του Έβανς (35-34) με ένα επιμέρους 12-5 στο 15’. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 3 πόντων (47-44) χάρη στο τρίτο δίποντο του Σβεντ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αέρα 5 πόντων με καλάθι του Σαν Εμετέριο (51-56) στο 24’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (60-56), με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με βραχεία κεφαλή (62-63).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο τον Σβεντ να δίνει προβάδισμα στην Χίμκι με το 2ο του τρίποντο 6 λεπτά πριν το φινάλε (70-69). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον πολύ καλό Σαν Εμετέριο που ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (70-73) ενώ προηγήθηκαν με 5  1’19” πριν το φινάλε (70-75). Οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν με μεγάλη νίκη με το τελικό 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 47-44, 62-63, 75-84

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 18 (3/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 4, Τίμα 7 (1/6 τρίποντα), Καράσεφ 5 (1/4 τρίποντα), Ζάιτσεφ 6, Γερέμπκο 7 (1), Γκιλ 12 (2), Γιόβιτς 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 8.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 4, Μαρίνκοβιτς, Λόιντ 2 (0/7 σουτ, 2/2 βολές), Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαμπεϊρί 11 (5/5 δίποντα, 1/1 βολή), Βαν Ρόσομ 3 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Μότουμ 7 (1), Σαν Εμετέριο 18 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Σάστρε 10 (2), Ντόρνεκαμπ 13 (3/7 τρίποντα).