Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 69-78

Χίμκι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 69-78

johannes voigtmann cska moscow khimki

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε και της Χίμκι με 78-69. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από τα μέσα της πρώτης περιόδου πήρε τα ηνία του σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να τα κρατήσει μέχρι και το φινάλε του ματς. Κορυφαίος ο Βόιγκτμαν, που τελείωσε το ματς με double double, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Τζέιμς.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα. Η Χίμκι είχε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η ΤΣΣΚΑ έμεινε κοντά και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να χτίσουν μεγάλη διαφορά (12-9). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς (8 πόντοι) έτρεξε σερί 8-0 και έφερε τούμπα το ματς (15-19). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 23-19.

Η Χίμκι μπήκε δυνατά στη δεύτερη περιόδο και με ένα μικρό σερί και με τρίποντο του Τίμα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (24-23). Ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε να βομβαρδίζει και με τρία στα τρία τρίποντα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ (26-32). Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα της μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (32-40).

H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις στο δεύτερο μέρος. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν κυρίαρχη σε άμυνα και επίθεση και πήρε αέρα 20 πόντων για πρώτη φορά στη σημερινή αναμέτρηση (38-58). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Χίμκι έκανε την αντεπίθεση της και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 59-46. H ρωσική ομάδα ξύπνησε και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν περισσότερο (56-69).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Η ΤΣΣΚΑ κράτησε τα ηνία του σκορ και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 27 (6 ασ.), Μπούκερ 6 (10 ριμπ.), Τίμα 12 (3), Κάρασεφ 2, Ζάιτσεφ 2, Γερέμπκο 5 (1), Μόνια 6 (2), Γκιλ, Γιόβιτς 9 (2)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 4, Τζέιμς 21 (4/10 τρ.), Αντόνοφ 5, Βόιγκτμαν 1 (14 ριμπ.), Χάκετ 1, Σαντ Ρος 12 (6 ριμπ., 5 ασ.), Χίλιαρντ 5 (1), Χάινς 13 (6 ριμπ.), Κουρμπάνοφ, Μπέικερ 2

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…