Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Φενέρμπαχτσε 70-74

Άλμπα Βερολίνου – Φενέρμπαχτσε 70-74

landry nnoko alba berlin fenerbache

Η Φενέρμπαχτσε συνεχίζει την αντεπίθεση της στην Ευρωλίγκα και κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη. Η τουρκική ομάδα αν και ήταν πίσω για τρία δεκάλεπτα, κατάφερε με μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 74-70. Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και βοήθησε την ομάδα του να πάρει τη νίκη. Ο Βέστερμαν πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο.

Ο Νάντο Ντε Κολό ξεκίνησε ζεστός το ματς και σημείωσε τους πέντε πρώτους πόντους της Φενέρμπαχτσε (2-5). Στην αντίπερα όχθη, ο Γιεντράιτις ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και με εφτά πόντους οδηγούσε επιθετικά την Άλμπα Βερολίνου (13-10). Η γερμανική ομάδα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ήταν εξαιρετική και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (22-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν κυρίαρχες και μετά από τρία λεπτά είχαν σημειωθεί συνολικά μόλις έξι πόντοι (25-20). Η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (38-28). Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να πλησιάσει και στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 38-31.

H τουρκική ομάδα συνέχισε να κυνηγάει στο σκορ, με την Άλμπα να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (49-43). Ο Ντατόμε ήταν εξαιρετικός για τους Τούρκους, αλλά η Άλμπα Βερολίνου είχε τις λύσεις για να κρατήσει τα ηνία του σκορ (56-50). H Φενέρμπαχτσε δεν τα παράτησε και κατάφερε να φέρει στα ίσια την αναμέτρηση (60-60).

Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετική στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε την ανατροπή. Η Άλμπα δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Έρικσον 43” πριν το τέλος μείωσε σε 70-68. Ο Βέστερμαν απάντησε όμως με τον ίδιο τρόπο και κλείδωσε τη νίκη για τη Φενέρ (68-73) και τελικά η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-31, 56-50, 70-74
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Μέισον 9 (1), Σίβα 2, Τζίφι, Έρικσον 8 (2), Μάτισεκ, Χέρμανσον 10 (2), Όγκμπε 2, Γιεντράιτις 14 (2), Τίμαν 4, Καβανό 5 (1), ΕνΝοκό 11, Σίκμα 5 (8 ασ.)
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι, Βέστερμαν 11 (3), Κάλινιτς 6, Σλούκας 16 (2), ΝτεΚολό 10 (1), Ουίλιαμς 4 (1), Τόμας 2, Βέσελι 10, Ντίξον, Ντατόμε 15 (3)

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…