Κεντρική Basket League Ρέθυμνο – Κολοσσός 72-61

Ρέθυμνο – Κολοσσός 72-61

rethymno cretan kings hraklhs maragkakis 5 scaled e1576174116598

Την πέμπτη του νίκη στην φετινή basket league πήρε το Ρέθυμνο, επικρατώντας επί του Κολοσσού με 72-61 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του όμως τα 3 συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα των γηπεδούχων στο φινάλε τους χάρισαν την νίκη.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων για πρώτη φορά μετά από πέντε λεπτά αγώνα με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Κάρτερ (10-5). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 περνώντας μπροστά στο σκορ (10-12). Οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κρόμα (11 πόντους) και διατήρησαν το προβάδισμα τους για το 17-19 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 6-0 διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 8 (17-25). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντα των Φράνκαμπ και Λι, μειώνοντας αρχικά στους 4 (23-27), ενώ πέρασαν μπροστά 2’30’’ πριν την ανάπαυλα με λέι απ του Φράνκαμπ, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 36-36.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 3 πόντων με τρίποντο του Τσαλμπούρη (38-41) μετά από 4 λεπτά στο δεύτερο μέρος, ενώ στην συνέχεια οι παίκτες του Ρεθύμνου βρήκαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 12-1 πέρασαν μπροστά με 8 (50-42). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 με λέι απ του Μοραΐτη 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το Ρέθυμνο να αντιδρά και με συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το 57-51 .

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνα του Κολοσσού βελτιώθηκε αισθητά με τους Ροδίτες να περνούν μπροστά με ένα σερί 7-0 για το 57-58, με τον Κάρτερ να πετυχαίνει με τρίποντο τους πρώτους πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο τρία λεπτά πριν το φινάλε (60-58). Οι γηπεδούχοι με δύο ακόμα τρίποντα από Κάρτερ και Λι πήγαν την διαφορά στους 8 (66-58) για να πάρει την νίκη με το τελικό 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61

rethimno kolossos1

rethimno kolossos2

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…